هک و امنیت
موضوعات داغ

10 مرحله برای هکر شدن

(هکر اخلاقی یا همان قانونی)

قبل از اینکه به مراحل یا منحنی یادگیری برای تبدیل شدن به یک هکر فکر کنید،در قدم اول یک سوال از خود بپرسید، چرا هک؟

به من اعتماد کنید، پاسخ به این سوال مطمئنا راهی را به شما نشان خواهد داد.

 پاسخ های ممکن برای این سوال می تواند به شرح ذیل باشد:

فقط علاقه مند است

برای تست یک سیستم

برای کار به عنوان یک هکر

با درنظر گرفتن پاسخ به این سوال، منحنی یا همان مسیر یادگیری خود را برنامه ریزی کنید.

در ابتدا به یاد داشته باشید هیچ میانبری وجود ندارد، همه چیز زمان می برد، پس حوصله داشته باشید و راه های هکر شدن را دنبال کنید.

ما در بخش زیر مراحل هکر شدن را برای شما آورده ایم که ممکن است به شما کمک کند تا به یک هکر خوب تبدیل شوید.

مرحله 1

LINUX/UNIX یک سیستم عامل منبع باز است که امنیت بهتری را برای سیستم های کامپیوتری فراهم می کند. به عنوان یک هکر، نباید لینوکس را نادیده بگیریم زیرا یکی از پرکاربردترین سیستم های عامل برای هک است و ابزارهای فراوانی را برای هکرها فراهم می کند. برخی از نسخه های رایج لینوکس عبارتند از، لینوکس رد هت، لینوکس کالی، اوبونتو، بک ترک و .. . کالی لینوکس یکی از پرکاربردترین سیستم های لینوکس است و به طور ویژه برای هک پیکربندی شده است.

مرحله 2: مادر همه زبان های برنامه نویسی را یاد بگیرید

در قدم دوم شما باید زبان مادر را بلد باشید . بله درست حدس زدید باید برنامه نویسی C را یاد بگیرید. برنامه نویسی C پایه یادگیری UNIX/LINUX است زیرا این سیستم عامل به طور کامل به زبان C نوشته شده است. بنابراین، به عنوان یک هکر،  برنامه نویسی C چیزی است که باید به آن تسلط داشته باشید زیرا به شما قدرت می دهد تا سیستم عامل منبع باز  لینوکس را با هم ترکیب کنید.در  راهی که شما می خواهید هکر شوید باید  بیش از یک زبان برنامه نویسی را امتحان کنید. به عنوان یک هکر، شما باید حداقل 2-3 زبان برنامه نویسی را به خوبی  مسلط باشید.

مرحله 3: یاد بگیرید چگونه ناشناس باشید

این یکی از مراحل هکر شدن است که فرد باید به آن توجه داشته باشد و به عنوان یک هکر بداند. در جایگاه یک هکرممکن است بسیاری از کارها را انجام دهید، برخی از کارهای شما ممکن است قانونی و برخی دیگر  غیر قانونی  باشند. بنابراین لازم است بدانید که چگونه می توانید ناشناس باشید و چگونه می توانید هویت خود را به صورت آنلاین پنهان کنید، تا هیچ  ردی از شما باقی نماند و هیچ کس نتواند شما را ردیابی کند.

مرحله 4: مفاهیم شبکه را یاد بگیرید

یکی دیگر از گام های مهم و ضروری برای تبدیل شدن به یک هکر این است که در مفاهیم شبکه و در درک نحوه ایجاد شبکه ها مسلط باشید. شما باید از شبکه‌ها و پروتکل‌های مختلف آگاهی داشته باشید زیرا در بهره‌برداری از آسیب‌پذیری‌ها مفید است. بنابراین یادگیری مفاهیم مختلف شبکه و ابزارهای مختلف شبکه مانند Wireshark، Nmap و.. واقعا برای شما مفید خواهد بود. در واقع باید گفت ، هک کردن گیمی است که در  زمین شبکه باید بازی کنید.

مرحله 5: دارک وب را جستجو کنید

دارک وب بخشی از اینترنت است که برای موتورهای جستجو قابل مشاهده نیست و برای دسترسی به آن نیاز به استفاده از یک مرورگر ناشناس به نام Tor و … دارد.

شما بدون شک صحبت از “دارک وب ” را  به عنوان کانون فعالیت های مجرمانه شنیده اید – و اینطور است. اما همه چیز غیرقانونی نیست، وب تاریک یک جنبه قانونی نیز دارد. بنابراین لازم است کمی در مورد چیستی و نحوه عملکرد آن بدانید. شایان ذکر است  که مقاله توضیح کلی در مورد دارک وب در همین سایت موجود است.

مرحله 6: هنر مخفی نویسی را به مجموعه مهارت خود اضافه کنید

رمزنگاری که به آن هنر مخفی نویسی نیز می گویند، چیزی است که به عنوان یک هکر باید به آن تسلط داشته باشید. رمزگذاری و رمزگشایی مهارت های مهمی در هک هستند. رمزگذاری به طور گسترده در چندین جنبه از امنیت اطلاعات در احراز هویت، محرمانه بودن و یکپارچگی داده ها استفاده می شود. اطلاعات موجود در یک شبکه همیشه رمزگذاری شده است مانند رمزهای عبور، بسته های ارسال شده از طریق شبکه و غیره. بنابراین، به عنوان یک هکر، لازم است رمزگذاری را شناسایی کرده و آن را خراب کنید و یا به آن نفوذ کنید.

مرحله 7: در هک کردن غوطه ور شوید

هنگامی که در مورد یک موضوع دانش لازم را فرا گرفتید، بهتر است که عمیقاً در آن کنکاش کنید. در واقع تلاش برای غوطه ور شدن در مفاهیم هک و یادگیری موضوعاتی مانند ارزیابی آسیب‌پذیری، تست نفوذ، SQL و موارد دیگر به شما در این حرفه  کمک میکند. در زمینه هک، یادگیری بی پایان است زیرا هر روز با به روز رسانی های جدید در سیستم، امنیت تغییر می کند. بنابراین باید با جدیدترین ابزارها و روش‌های کرک کردن یک سیستم یا ایمن کردن یک سیستم آشنا شوید.

مرحله 8: آسیب پذیری ها را درست بشناسید

یک آسیب پذیری میتواند کمر سیستم را خم کند. آسیب پذیری یک نقطه ضعف یا یک خلأ در سیستم است. با اسکن سیستم، شبکه و غیره به دنبال چنین حفره هایی بگردید. سعی کنید آسیب پذیری های خود را بنویسید و از سیستم سوء استفاده کنید

مرحله 9: آزمایش و تمرین کلید اصلی است

پس از یادگیری برخی مفاهیم، عقب بنشینید و آنها را در مغزتان میخکوب کنید. به تمرین آنها در محیط های مختلف و سناریوهای مختلف ادامه دهید. سیستم خود را برای اهداف آزمایشی راه اندازی کنید. از این سیستم ها برای آزمایش ابزارهای مختلف، حملات و موارد دیگر استفاده کنید.

مرحله 10: به بحث ها بپیوندید و با هکرها ملاقات کنید

مهمترین چیز برای یک هکر این است که یک انجمن ایجاد کند یا در انجمن هایی عضو شود که به شما کمک می کند تا به بحث و گفتگو با هکرهای دیگر در جهان بپیوندید. این به تبادل و به اشتراک گذاری دانش و کار تیمی کمک می کند. به انجمن های مختلف در پلتفرم های مختلف مانند فیس بوک، تلگرام، دیسکورد و… بپیوندید.

در کل، این مراحل ساده ای هستند که می توانند شما را به یک هکر خوب تبدیل کنند. مراحل ممکن است طبق علایق و برنامه های هر فرد متفاوت باشد، اما نتیجه باید ثابت بماند! دربخش زیر در کامنت ها به من اطلاع دهید که چه چیز دیگری می توانید به این منحنی یادگیری اضافه کنید و این لیست به شما کمک می کند تا افکار خود را در مورد نحوه یادگیری هک تغییر دهید.خب در این مقاله به راه های هکر شدن پرداختیم امیدوارم این مقاله کمک شایانی در زمینه آشنایی با هک با شما کرده باشد.

برای مطالعه مقاله دارک وب چیست؟دارک وب (dark web) چقدر خطرناک است؟ بر روی لینک کلیک کنید

کلمات کلیدی:مراحل هکر شدن،10 مرحله برای هکر شدن،راه های هکر شدن،هکر

مهدی صالحی

مهدی صالحی هستم برنامه نویس وب و نرم افزار موبایل.دارنده مدارک برنامه نویسی از دانشگاه johns Hopkins و Michigan آمریکا عاشق هک و این دنیای باحال برنامه نویسی

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا