هوش مصنوعی

چرخهٔ تب تکنولوژی در هوش مصنوعی

چرخهٔ تب تکنولوژی در هوش مصنوعی

چرخهٔ هایپ تکنولوژی (Technology Hype Cycle) را اولین بار موسسه‌ٔ گارتنر (Gartner) در سال ۱۹۹۵ مطرح کرد. این چرخه، نمودار رشد تکنولوژی‌­های مختلف را در طی زمان نشان می‌دهد. بر این اساس هر تکنولوژی ۵ مرحلهٔ اصلی را طی می‌کند. به این صورت که ابتدا معرفی می‌شود و شروع به مشهور شدن می‌کند. در این مرحله اغلب شرکت‌ها به استفاده از این فناوری جدید روی می‌آورند. در مرحلهٔ دوم که اوج قله است، نام آن تکنولوژی در همه‌جا شنیده شده و با جذب سرمایه‌گذار، بسیاری از استارت‌آپ‌ها شروع به معرفی و استفاده از آن می‌کنند. اما در مرحلهٔ سوم محدودیت‌های این تکنولوژی شناخته می‌شود و آهسته از شهرت آن کاسته شده و بسیاری استفاده از آن را کنار می‌گذارند. در مرحلهٔ چهارم، تنها برخی کسانی که در عرصه‌ٔ آن تکنولوژی باقی‌مانده‌اند شروع به فعالیت اصلی در این حوزه کرده و تکنولوژی شروع به رشد می‌کند تا زمانی که به مرحله پایانی یعنی پختگی و ثبات نسبی برسد.gartner

در شکل زیر چرخهٔ تب تکنولوژی در حوزه‌ٔ هوش مصنوعی سال ۲۰۲۰ را می‌بینیم. چند دقیقه به آن نگاه کنید. برداشت شما چیست؟

 2020 gartner

با وجود آن که هر تکنولوژی لازم است این چرخه را طی کند اما سرعت حرکت آن‌ها با یکدیگر متفاوت است. در این نمودار می‌توانید سرعت تخمینی برای رسیدن هر تکنولوژی به مرحله‌ٔ پایانی را نیز مشاهده کنید. برای مثال استفاده از واحد پردازندهٔ گرافیکی (GPU) در هوش مصنوعی تقریبا به محدوده‌ٔ پایانی رشد خود رسیده و اغلب تکنولوژی‌های دیگر این حوزه به صورت مناسبی از آن استفاده می‌کنند. همچنین به موقعیت قرارگیری پردازش تصویر (computer vision) در این نمودار دقت کنید. با آن‌که به نظر می‌رسد این تکنولوژی شهرت خود را از دست داده است اما زمان به اوج رسیدن آن چیزی حدود ۲ تا ۵ سال تخمین‌ زده‌ شده است که نشانگر زمان مناسبی برای سرمایه‌گذاری و یا شروع به یادگیری این موضوع است. به عنوان مثالی دیگر به خودروهای خودران (autonomous vehicles) دقت کنید که با وجود آن که این فناوری به نسبت جلوتر از باقی موارد است اما زمان پیشرفت آن چیزی حدود ۱۰ سال تخمین زده شده است؛ یعنی تکنولوژی‌های دیگر این حوزه به احتمال زیاد سریع‌تر از آن رشد کرده و از آن جلو می‌زنند. بنابراین بار دیگر که خواستید تکنولوژی مناسبی را برای یادگیری یا سرمایه‌گذاری خود انتخاب کنید حتما نگاهی به نمودار چرخهٔ تب تکنولوژی گارتنر نیز بیاندازید.

برای مطالعه مقاله یادگیری تقویتی بر روی لینک کلیک کنید

امیرحسین باقری

امیرحسین باقری هستم عاشق برنامه نویسی مخصوصا با python و همینطور طراح قالب و متخصص فرانت اند؛ از دانشی که تو این مدت بدست آوردم میشه به HTML, CSS, Bootstrap, Flexbox, SASS, Python, Django, DRF و هوش مصنوعی اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا