پایگاه داده

پایگاه داده چیست؟

قبل از ورود به مختصر این مبحث ، ما باید اطلاعات اساسی در مورد پایگاه داده و اهمیت آن را بیاموزیم. پایگاه داده دقیقاً چیست؟

پایگاه داده یک پلت فرم سیستماتیک است که برای ذخیره بسیاری از داده ها و دسترسی به آنها در هر زمان که در هر سیستم عامل مورد نیاز است ، طراحی شده است. اینها شامل الگوریتم های پیچیده و برنامه نویسی برای ایجاد قالب مناسب برای ذخیره و عملیات موفقیت آمیز داده ها است.

بسیاری از شرکت های توسعه دهنده CMS سطوح مختلفی از نرم افزار پایگاه داده را طراحی و تولید می کنند که دارای برخی از ویژگی های منحصر به فرد است. درک نیاز ساعت به استفاده از دستگاه های الکترونیکی برای ذخیره داده ها مانند سیستم های پایگاه داده ، بسیار کمک می کند.

عنوان های اصلی مقاله

  • MYSQL چیست؟
  • MONGODB چیست؟
  • POSTGRESQL چیست؟
  • MARIADB چیست؟

سیستم مدیریت پایگاه داده چیست؟

DBMS به معنای واقعی کلمه ، نرم افزاری است که به مدیریت داده ها و تجزیه و تحلیل آنها و با تعامل با کاربران یا برنامه نهایی در طول فرآیند کمک می کند. بنابراین ، اساساً ، هنگامی که هر عملکرد خاصی را در دستگاه خود یا سیستم عامل اجرا می کنید ، به طور خودکار همزمان کار می کند. پایگاه داده ، DBMS یا سایر برنامه های مرتبط استفاده شده برای این فرایند را می توان کل سیستم پایگاه داده نامید شما یک کار را انجام می دهید و به شما این امکان را می دهد که آن را ذخیره کنید. این اساسی ترین توضیح سیستم پایگاه داده است. بسیاری از سیستم عامل های پایگاه داده تا به امروز توسعه یافته اند و انتخاب مناسب برای سیستم عامل شما می تواند در مغز شما آشفتگی ایجاد کند ، زیرا هر یک از آنها دارای ویژگی های پیشرفته ای است.

MYSQL چیست؟


MYSQL چیست؟ MySQL یک سیستم مدیریت پایگاه داده منبع باز است که توسط شرکت اوراکل توسعه یافته است. این بیشتر یک پایگاه داده رابطه ای است بنابراین RDBMS است. پایگاه داده رابطه ای شکلی از پایگاه داده است که برای ذخیره داده ها در قالب ساختار دقیق با استفاده از قالب سطرها و ستون ها تشکیل می شود.

ویژگی های MYSQL:

سیستم سرور مشتری

با کمک برنامه های کاربردی دیگر ، به دلیل ساختار ساده می توانید به راحتی با سرور ارتباط برقرار کنید و بسیاری از آنها می توانند با استفاده از شبکه محلی از رایانه های مختلف کار کنند.

سازگاری

پایگاه داده MySQL با پرس و جو و ارتقاء داده ها بسیار سازگار است. مهمترین مزیت این است که می تواند تعداد زیادی پسوند داشته باشد.

رابط کاربر

تعداد زیادی از رابط کاربری برای استفاده از سرور MySQL در دسترس است.

زبان برنامه نویسی

MySQL از زبانهای برنامه نویسی مختلفی مانند C ، C ++ ، جاوا و بسیاری دیگر پشتیبانی می کند.

سرعت

به عنوان یکی از سریعترین سیستم های پایگاه داده ، MySQL بسیار انتقادی طراحی شده است تا فرآیندهای خود را با سرعت خوبی انجام دهد و زمان زیادی را صرفه جویی کند.

مزایای MYSQL:

عملکرد بالا

آخرین نسخه MySQL به طور خاص برای بهترین عملکرد طراحی شده است. پایگاه داده برای عملکرد مطلوب و حافظه منحصر به فرد حافظه حتی برای وب سایت های تجارت الکترونیک بسیار امیدوار کننده است. می تواند یک میلیون پرس و جو را در یک زمان حل کند.

پشتیبانی

وقتی صحبت از انتخاب MySQL یا MongoDB یا هر سیستم دیگری می شود ، این سیستم مدیریت پایگاه داده به عنوان بهترین موتور پایگاه داده تراکنش در رتبه بالا قرار می گیرد.

با پشتیبانی از تراکنش های چند نسخه و سیستم قفل در سطح پایین بی عیب و نقص ، کیفیت خوبی را در مراحل عملیاتی تضمین می کند.

انعطاف پذیری

به عنوان یک نرم افزار منبع باز ، MySQL از نظر کاربرد بسیار انعطاف پذیر است. با افزایش امنیت ، تراکنش های موثر حتی برای پروژه های بزرگ را تضمین می کند. اشکال زدایی می تواند سریعتر انجام شود.

MONGODB چیست؟


MONGODB چیست؟ MongoDB یکی دیگر از سیستم های مدیریت پایگاه داده است که به شدت با پلت فرم MySQL رقابت می کند. این یک پلت فرم با پایگاه داده چند پلتفرمی است یا به عنوان برنامه NoSQL شناخته می شود.

از اسناد مشابه JSON با Schema استفاده می کند. JSON مخفف JavaScript Object Notation است که یک قالب فایل با استاندارد باز است.

ویژگی های MONGODB:

کپی داده ها

مشابه MySQL ، MongoDB را می توان همزمان از طریق چندین سرور اجرا کرد. گاهی اوقات ، اتفاق می افتد که یک خرابی سخت افزاری باعث از بین رفتن داده ها می شود ، بنابراین تکرار داده ها امکان پذیر است که فرصت شما را هدر نمیدهد

ظرفیت ذخیره سازی بالا

سیستم پایگاه داده قادر است فایلهای با اندازه بزرگ را بدون ایجاد هیچ گونه عارضه در سرعت ذخیره کند.

پرسش های AD HOC

پرس و جو ad hoc پرسش غیر استاندارد یک زبان برنامه نویسی است. MongoDB به راحتی از چنین پرس و جوهایی پشتیبانی می کند و فرایند بعدی را بدون هیچ مانعی مدیریت می کند.

MMS

به عنوان سرویس مدیریت MongoDB شناخته می شود ، به کاربر اجازه می دهد پایگاه داده قبلی و سایر اشکال داده هایی را که قبلاً به عنوان ورودی در سیستم استفاده می شود ، ردیابی کند. با نرم افزار ردیابی بهینه و با کیفیت ، این سیستم هنگام تشخیص بدافزارها حتی قبل از حمله پیش بینی کننده آن به بهترین وجه مورد استفاده قرار می گیرد.

مزایای MONGODB:

مقیاس بندی آسان

مقیاس بندی این سیستم پایگاه داده آسان است زیرا نیازی به تبدیل داده های خود به فرم های قابل دسترسی برای سیستم عامل خود ندارید. داده ها در قالب JSON ذخیره می شوند

طرح کمتر

طرحواره مجموعه ای از فرمول های منطقی است که داده ها را به هم متصل می کند. MongoDB به دلیل چارچوب بدون طرح دارای مزیت بزرگی نسبت به پایگاه داده دیگر است. داده ها را می توان بدون شکل یک زنجیره ای در فرم مربوطه ذخیره کرد. بنابراین ، هر ساختار اعتبار خاص خود را دارد.

کاربرد

MongoDB در زمینه های مختلف مانند زیرساخت های تلفن همراه و اجتماعی ، ارائه مدیریت محتوا و غیره استفاده می شود.

POSTGRESQL چیست؟

POSTGRESQL چیست؟ PostgreSQL یک سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه اشیاء (ORDBMS) است که مخصوص توسعه پذیری محبوب است. از عملکردها و رویه های زیادی پشتیبانی می کند که MySQL یا MongoDB انجام نمی دهد.

ویژگی های POSTGRESQL:

افزونه

چندین افزونه را می توان به یک سرور برای عملکرد موثر اضافه کرد. این سیستم می تواند در یک زمان بسیار خوب از عهده آن برآید.

سازگاری

PostgreSQL با طیف وسیعی از سیستم عامل ها مانند Linux ، Windows ، UNIX و بسیاری دیگر سازگار است.

زبان پرسش ساختاریافته

این یک سیستم مدیریت پایگاه داده عالی برای استفاده از زبان پرس و جو ساختار یافته برای دسترسی به پایگاه داده است. این امر از انتقال بی رویه داده ها از یک جدول به جدول دیگر بدون کد مناسب جلوگیری می کند.

ACID-COMPLIANT

ACID مخفف Atomicity ، Consistence ، Isolation و Durability در DBMS است

خدمات توسعه وب استفاده از PostgreSQL را مطابق با ACID توصیه می کند ، به این معنی که روش بازیابی هرگونه خرابی نرم افزار در قالب ساختار یافته را که می تواند در طول هر تراکنش داده اتفاق بیفتد ، می داند.

این ویژگی تضمین می کند که داده ها همیشه در سیستم ، بدون توجه به تعداد خرابی ها ، دقیق و ثابت می مانند.

مزایای POSTGRESQL:

متن باز

PostgreSQL یک سیستم منبع باز با تکنیک های توسعه گسترده در دسترس نیست ، اما برای هر سیستم مدیریت پایگاه داده مهم نیست.

کارکرد

این سیستم از بسیاری از زبانهای برنامه نویسی مدرن دنیای رایانه کنونی پشتیبانی می کند و همچنین برای محیط سرور مفید است.

تکنیک های اندکسینگ

این تکنیک های نمایه سازی متنوعی برای داده های شما ارائه می دهد. نمایه سازی به معنای بازیابی اطلاعات ذخیره شده در پرونده ها از پرونده ها به روش قابل تشخیص است.

جستجوی کامل متن

ویژگی جستجوی متن کامل با PostgreSQL برای داده های ذخیره شده در سیستم شما در دسترس است. شما همیشه نیازی به درخواست کد برای نشانه گذاری داده های خاص ندارید

مقایسه داده ها بین DBMS می تواند بسیار پیچیده باشد اما مدیریت صحیح به شما در انتخاب مناسب کمک می کند. از MariaDB مثال بگیرید ، این یک چنگال تجاری توسعه یافته برای سیستم مدیریت پایگاه داده MySQL است.

چنگال نوعی افزودنی به پایگاه داده سیستم است. توسعه دهندگان وب از سیستم مدیریت والدین مجوز می گیرند و براساس کد خود یک سیستم مستقل با ویژگی ها یا خروجی های متمایز تر توسعه می دهند. خب حالا شما فهمیدید که POSTGRESQL چیست؟ و همینطور با مزایای POSTGRESQL آشنا شدید در ادامه میریم ببینیم که MARIADB چیست؟

MARIADB چیست؟

MARIADB چیست؟ MariaDB را می توان به عنوان افزونه MySQL با سازگاری بالا با همان DBMS نامید.

ویژگی های MARIADB:

متن باز

MariaDB یک سیستم مدیریت پایگاه داده منبع باز است که MySQL یک نوع رابطه ای است. این بدان معناست که MariaDB دارای اشکالات و برنامه های توسعه داده برای عموم است.

سرعت

MariaDB سرعت بیشتری نسبت به MySQL برای عملکرد بهتر در سیستم کامپیوتری دارد. سرعت در دسترسی به داده ها و ذخیره سازی آن فاکتور مهمی است.

انعطاف پذیری طرح

ما اکنون می دانیم که طرح در پایگاه داده برای چیست. MariaDB مجموعه گسترده ای از توابع SQL برای ذخیره و اسناد داده دارد.

موتور فروشگاه سازگار

MariaDB در سازگاری بیش از 20 موتور از این دست برتر است در حالی که MySQL تنها 10 موتور دارد

MariaDB بدون شک از نظر ویژگی ها بسیار جلوتر از MySQL است زیرا نسخه MySQL را بهبود می بخشد. اما به دلیل تکرار منبع از منبع اصلی ، ممکن است نتایج متفاوتی به همراه داشته باشد.حالا شما فهمیدید که MARIADB چیست؟ در ادامه به مزایای MARIADB می پردازیمبا ماه همراه باشید.

مزایای MARIADB:

ویژگی های بیشتر برش-لبه

نسخه پیشرفته MariaDB بهترین گزینه در مورد گزینه های مختلف ویژگی ها مانند بهبود پشتیبانی GIS است. GIS چیزی جز سیستم اطلاعات جغرافیایی برای ذخیره و تجزیه و تحلیل داده های جغرافیایی نیست. MariaDB این ویژگی را دارد تا به راحتی داده های شما را از سیستم پیدا و بازیابی کند.

مدیریت کلیدی

یک سیستم مدیریت کلیدی ساختار یافته با MariaDB برای داده های شما در دسترس است در حالی که MySQL مزایای مشابهی را فقط در نسخه سازمانی این DBMS دارد.

نامرئی بودن

شما باید فکر کنید که سیستم مدیریت پایگاه داده بر چه نوع نامرئی کار می کند. خوب ، MariaDB این ویژگی هیجان انگیز از ستون های نامرئی را در خود دارد که می تواند بدون فهرست شدن در نتیجه عبارات انتخاب شده ایجاد شود. لازم نیست به چنین جملاتی مقداری اختصاص دهید که در قرار دادن کد برای هر الگوریتم انرژی شما را ذخیره کند.

استخر THREAD

یک مجموعه نخ چیزی نیست جز زنجیره ای از نخ های واحد که آماده جاسازی هر نوع داده ای هستند. اساساً ، هر چیزی را که در قالب خاصی تایپ می کنید ، نوعی نخ است که به آن اجازه می دهد. هنگامی که پرس و جوها کوتاه و بار کمتر است ، MariaDB از این ظرفیت مجموعه نخ پشتیبانی می کند.

MySQL در مقابل MongoDB در مقابل PostgreSQL در مقابل Maria DB چیزی است که هنگام جستجوی بهترین سیستم مدیریت پایگاه داده باید مرتب کنیم.

نتیجه


بسیاری از آزمایشات عملکردی در مدت زمان طولانی برای انتخاب جوانب مثبت و منفی هر سیستم مدیریت پایگاه داده انجام شده است و نتایج با توجه به نیاز شما متفاوت است.

Maria DB vs MySQL یک سردرگمی طولانی مدت است ، اما اگر برای اولین بار یک نرم افزار DBMS را نصب می کنید ، MySQL به دلیل الگوریتم ساده فرآیندها همیشه بهتر است. موارد پیشرفته تری که به دنبال آن هستید ؛ MariaDB یک گزینه عالی است.

PostgreSQL این روزها محبوبیت بیشتری نسبت به MySQL یا MongoDB دارد به دلیل رعایت استانداردهای گسترده از پشتیبانی مشتری. اما ، اگر به دنبال برخی از ذخیره سازی های زمان واقعی بر اساس ویژگی های فوق هستید MongoDB ارزش یکبار امتحان را دارد.

تصمیم گیری در مورد DBMS خوب برای سیستم عامل شما دشوار است. هر یک از آنها مزیت ویژه ای دارد و نوع داده ای که برای ذخیره نیاز دارید انتخاب آن را تعیین می کند.

برای خواندن مقاله مقایسه پایگاه داده – SQL و NoSQL (MySQL در مقابل PostgreSQL ،Redis و MongoDB) بر روی لینک کلیک کنید

امیرحسین باقری

امیرحسین باقری هستم عاشق برنامه نویسی مخصوصا با python و همینطور طراح قالب و متخصص فرانت اند؛ از دانشی که تو این مدت بدست آوردم میشه به HTML, CSS, Bootstrap, Flexbox, SASS, Python, Django, DRF و هوش مصنوعی اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا