MariyaDBMYSQLPostgre
موضوعات داغ

مقایسه MariaDB،MYSQL،PostgreSQL

مقایسه MariaDB،MYSQL،PostgreSQL

MariaDB چیست؟

MariaDB یک پایگاه داده رابطه ای منبع باز است و با بسیاری از شرکت ها مانند فیس بوک ، علی بابا و گوگل همکاری می کند که برای ایجاد ویژگی جدید و بهبود برای کل جامعه مفید هستند. MariaDB به دلیل ویژگی های بسیار خوبی مانند پر جنب و جوش ، بازتر ، موتورهای ذخیره سازی بیشتر و عملکرد بهتر ، از بسیاری مکان ها جایگزین MySQL می شود. بهترین ویژگی MariaDB این است که بر امنیت سطح بالا متمرکز است که جامعه MariaDB به طور مداوم مسائل MariaDB را پیدا و رفع می کند. این نه تنها امنیت بهتر را فراهم می کند بلکه پرس و جو ( query) بهتر را نیز بهینه می کند.

تا نسخه 5.5 ، ویژگی های MariaDB و MySQL یکسان هستند. بعد از نسخه 5.5 ، نسخه MariaDB از 10 شروع می شود. این نسخه از ویژگی گسترده تری نسبت به MySQL تشکیل شده است. نسخه فعلی MariaDB 10.2 است.

MySQL چیست؟

MySQL سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه ای منبع باز است. این سیستم مبتنی بر زبانهای جستجوی ساختار است که برای حذف ، افزودن و اصلاح اطلاعات مفید است. MySQL از دستورات استاندارد SQL مانند INSERT ، DROP ، ADD و UPDATE و غیره استفاده می کند. هدف MySQL تجارت الکترونیکی ، انبار داده و برنامه ورود به سیستم است. که برای ذخیره سازی اطلاعات و اطلاعات موجود در کل موجودی کالاهای موجود برای یک فروشگاه آنلاین مفید است. بسیاری از وب سایت های مبتنی بر پایگاه داده از MySQL استفاده می کنند.

PostgreSQL چیست؟

PostgreSQL یک سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه ای با منبع باز (DBMS) است که توسط یک شرکت یا شخص دیگر کنترل نمی شود ، بنابراین کد منبع رایگان است. پایگاه داده از نظر قابلیت اطمینان ، صحت و یکپارچگی داده ها قوی است. و برای ذخیره ایمن داده ها استفاده می شود. پستگرس یک پلت فرم متقاطع است و روی بسیاری از سیستم عامل ها مانند لینوکس ، OS X و ویندوز مایکروسافت اجرا می شود.

PostgreSQL توسط Michael Stonebraker در UCB خلق شد. پروفسور استون بریکر در سال 1986 شروع به کار کرد و بر مشکل سیستم های پایگاه داده معاصر غلبه کرد. PostgreSQL در انجام کوئری های پیچیده ، کلیدهای خارجی ، محرک ها ، نمایش های قابل به روز و یکپارچگی معاملات قوی است. مشاغل آزاد را می توانید از طریق وب سایت های مختلف بازار بصورت آنلاین پیدا کنید.

تفاوت بین MariaDB،MYSQL،PostgreSQL

MariaDB یک سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه ای منبع باز سازگار با در دسترس بودن ، قابلیت عملکرد و قابلیت همکاری بالا است. MySQL سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه ای منبع باز است .PostgreSQL دارای پایه ای از یک سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه ای شی ( object relational database ) است.

انتشار MariaDB در سال 2009 ، انتشار MySQL در سال 1995 و انتشار PostgreSQL در سال 1989 بوده است. MariaDB از برنامه های افزودنی استاندارد پشتیبانی می کند. PostgreSQL ، استانداردها از ابتدا در سیستم عامل ساخته شده اند. در حالی که MySQL از پسوندهای غیر استاندارد پشتیبانی نمی کند.

رتبه بندی موتور MariaDB نمره 54.36 و رتبه کلی 18 و رتبه بندی مدیریت پایگاه داده رابطه ای 11 را اخذ کرده است.رتبه بندی موتور MySQL نمره 1349.11 و رتبه کلی 2 و رتبه بندی مدیریت پایگاه داده رابطه ای 2 را اخذ کرده است. رتبه بندی موتور PostgreSQL نمره 369.44 و رتبه کلی 4 و رتبه بندی مدیریت پایگاه داده رابطه ای 4 را اخذ کرده است.

هر سه MariaDB ، MySQL و PostgreSQL از XML و طرح داده پشتیبانی می کنند. MariaDB و MySQL از API ها و سایر روش های دسترسی مانند ADO.NET ، JDBC و ODBC پشتیبانی می کنند در حالی که پشتیبانی PostgreSQL ، نه تنها از API و سایر روش های دسترسی مانند ADO.NET ، JDBC و ODBC ، بلکه از کتابخانه C بومی و steaming API برای اشیا بزرگ پشتیبانی می کند.

MariaDB از ویژگیهای ACID برای مفهوم معامله ( transaction ) استفاده می کند PostgreSQL از یک موتور ذخیره سازی استفاده می کند در حالی که MySQL از 9 کاربر از 9 کاربر فقط از دو موتور استفاده می کند. MariaDB ، PostgreSQL و MySQL کاملاً با ACID سازگار هستند و هیچ تفاوتی بین سیستم عامل ها وجود ندارد.

PostgreSQL از یکپارچگی داده بهتری برخوردار است و همیشه قبل از درج و به روزرسانی از اعتبار داده اطمینان حاصل می کند. در حالی که با MySQL و MariaDB شما به سرور نیاز دارید و همیشه در حالت SQL دقیق (strict SQL mode) است وگرنه مقدار تنظیم شده درج و به روز نشده است.

پشتیبانی MariaDB روش های تقسیم بندی مانند خرد کردن با موتورهای ذخیره سازی عنکبوت یا خوشه Galera و تقسیم بندی افقی است .MySQL از روش تقسیم بندی مانند تقسیم افقی و MySQL Cluster یا MySQL Fabric پشتیبانی می کند ، در حالی که PostgreSQL از روش های تقسیم پشتیبانی نمی کند اما با استفاده از وراثت جدول متوجه می شود.

MariaDB و MySQL از همانندسازی مانند Master- Master Replication و Master- Slave استفاده می کنند. در حالی که PostgreSQL فقط از روش تکثیر Master-Slave پشتیبانی می کند.

هر سه MariaDB ، MySQL و PostgreSQL از دوام و همزمانی داده پشتیبانی می کنند اما MariaDB و MySQL مفهوم قابلیت حافظه ( memory capability ) را دارند و PostgreSQL مفهوم قابلیت حافظه را پشتیبانی نمی کند.

MariaDB و MySQL بهتر است با برنامه هوش تجاری کار کنند و قابل اعتماد هستند. در حالی که PostgreSQL با برنامه های هوش تجاری بهتر کار می کند و به تجزیه و تحلیل داده ها و برنامه های ذخیره سازی داده که به سرعت نوشتن سریعتر نیاز دارد ، نیاز دارد.

MySQL و MariaDB عملکرد خوبی دارند مانند سیستم های پلاگین و بازی. MySQL هنگامی که بارهای سنگین آن را تحت فشار قرار می دهد و تلاش برای تکمیل کوئری های پیچیده را انجام نمی دهد و عملکرد خیلی خوبی ندارد. در حالی که طبق عملکرد PostgreSQL در سیستم ها بهترین کار را انجام می دهد و همچنین جستجوی پیچیده را انجام می دهد.

MySQL و MariaDB عملکرد بسیار خوبی در سیستم های OLAP / OLTP دارند اما فقط برای سرعت خواندن در حالی که PostgreSQL عملکرد ناچیزی دارد. در سیستم های OLTP / OLAP اما برای سرعت خواندن و نوشتن بهتر است و تجزیه و تحلیل داده های بسیار گسترده ای را میتواند انجام دهد.

MariaDB از مفهوم کاربر مانند کاربر با مفهومی کاملاً ریز ، تأیید اعتبار قابل جابجایی و نقش کاربران پشتیبانی می کند. MySQL از مفهوم کاربر مانند مفهوم مجوز ریز ریز پشتیبانی می کند و در حالی که PostgreSQL از حقوق دسترسی خوب مطابق با استاندارد SQL پشتیبانی می کند.

MariaDB از سیستم عامل هایی مانند Linux ، Solaris ، Windows و FreeBSD پشتیبانی می کند. پشتیبانی از MySQL سیستم عامل هایی مانند سیستم عامل لینوکس ، سولاریس ، ویندوز و FreeBSD است. در حالی که PostgreSQL از FreeBSD ، HP-UX ، NetBSD ، OpenBSD و Linux پشتیبانی می کند.

خلاصه

در این مقاله ، شما در مورد اینکه MariaDB چیست ، MySQL چیست و PostgreSQL چیست اطلاعات کسب کردید. شما همچنین تفاوت بین آنها را فهمیدید. هر سه پایگاه داده منبع باز هستند و برای نصب به زمان یکسانی نیاز دارند ، اما PostgreSQL قدیمی تر است. MySQL و MariaDB برای بهبود خود کار بزرگی انجام داده اند تا بتوانند موقعیت خود را حفظ کنند اما PostgreSQL با وجود وراثت جدول، سیستم های قوانین و رویدادهای پایگاه داده بهترین است.

برای خواندن مقاله مقایسه پایگاه داده – SQL و NoSQL (MySQL در مقابل PostgreSQL ،Redis و MongoDB) بر روی لینک کلیک کنید

کلمات کلیدی:مقایسه MariaDB/MYSQL،PostgreSQL،MariaDB چیست؟/MySQL چیست؟/PostgreSQL چیست؟/تفاوت بین MariaDB،MYSQL،PostgreSQL

امیرحسین باقری

امیرحسین باقری هستم عاشق برنامه نویسی مخصوصا با python و همینطور طراح قالب و متخصص فرانت اند؛ از دانشی که تو این مدت بدست آوردم میشه به HTML, CSS, Bootstrap, Flexbox, SASS, Python, Django, DRF و هوش مصنوعی اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا