MYSQLPostgre
موضوعات داغ

مقایسه پستگرس با MYSQL

مقایسه پستگرس با MYSQL

برای نزدیک به 40 سال ، سیستم های مدیریت پایگاه داده رابطه ای (RDBMS) به عنوان گزینه اصلی برای ذخیره سازی اطلاعات در پایگاه های اطلاعاتی ، عمدتا برای داده های شخصی ، اطلاعات مالی ، سوابق تولید و موارد دیگر شناخته شده است.
مدل رابطه ای برای مدیریت پایگاه داده از قالب جدول برای ذخیره داده ها استفاده می کند ، که آن را از مدل استاندارد مدیریت داده متفاوت می کند
محبوبیت RDBMS را می توان به افزایش کاربردهای ماموریت مهم (mission-critical) در طول زمان نسبت داد که به یک سیستم مدیریت قوی نیاز دارد.
امروزه ، تمام پایگاه های ارتباطی عمده از SQL به عنوان زبان کوئری خود استفاده می کنند.
اگرچه SQL استاندارد وجود دارد ، اما بیشتر سیستم عامل های پایگاه داده از گویشهای مختلفی استفاده می کنند که ممکن است شامل توابع اضافی خاص یا بخشی از توانایی های استاندارد SQL باشد.
در این مقاله ، شما را با دو سیستم اصلی مدیریت پایگاه داده رابطه ای آشنا می کنیم که در دنیای توسعه برنامه ها با استقبال خوبی روبرو هستند.
مقایسه ای بین ویژگی های این سیستم ها انجام خواهیم داد و به شما کمک می کنیم RDBMS مناسب پروژه خود را انتخاب کنید.

سیستم های اصلی که مورد بررسی قرار میگیرند MySQL – محبوب ترین و پر استفاده ترین پایگاه داده رابطه ای و PostgreSQL – پیشرفته ترین SQL سازگار و همینطور پایگاه داده رابطه ای منبع باز می باشد.

پستگرس (PostgreSQL) چیست؟

پستگرس (PostgreSQL) چیست؟

پستگرس پیشرفته ترین و قدرتمندترین سیستم سازگار با SQL و منبع باز درپایگاه داده های رابطه ای (RDBMS) در نظر گرفته شده است . این شرکت به دلیل فناوری زیربنایی قدرتمند خود ، به اولین انتخاب برای شرکتهایی تبدیل شده است که عملیات داده پیچیده و پر حجم را انجام می دهند.
این برنامه از کنترل همزمان چند نسخه (MVCC) استفاده می کند که به چندین نویسنده و خواننده اجازه می دهد تا همزمان روی سیستم کار کنند.PostgreSQL در انجام چندین کار همزمان و به طور موثر فوق العاده است ، به همین دلیل مورد اعتماد غول های تجاری مانند اپل ، یاهو ، اینستاگرام ، فیس بوک و اینستاگرام با تعداد زیادی شرکت های مخابرات ، موسسات مالی و دولتی است
اهداف پستگرس سازگار بودن با استانداردها ،قابلیت برنامه ریزی بسیار بالاو توسعه پذیر بودن می باشد.
با وجود ماهیت جذاب این پایگاه داده ، بسیاری از ابزارها و کتابخانه های شخص ثالث کار با PostgreSQL را ساده تر می کنند
سایر ویژگی های این پایگاه داده شامل همزمانی بالا ، انطباق با ACID (اتمی بودن ، ثبات ، جداسازی ، پایداری) ، ارتباط با اشیا ،انطباق با SQL و پشتیبانی از یک جامعه توسعه دهنده فعال می باشد.

MySQL چیست؟

MySQL چیست؟

پایگاه داده رابطه ای MySQL با پشتیبانی توسط شرکت Oracle مشهورترین سرور پایگاه داده در مقیاس بزرگ است.MYSQL یک سیستم منبع باز است که تعداد زیادی از برنامه ها و وب سایت ها را به صورت آنلاین پشتیبانی می کند تنظیم آن آسان است و برای دستیابی به سطوح عملکرد عالی به حداقل تنظیم دقیق نیاز دارد. ابزارهای گرافیکی (GUI) شخص ثالث مانند Adminer ، HeidiSQL ، MySQL Workbench و dbForge Studio MySQL شروع کار با این پایگاه داده ساده تر می کنند.

علاوه بر این ، مجموعه بزرگی از آموزشها و منابع MySQL ، که یک مزیت برای مبتدیان است که تازه شروع به یادگیری پایگاه داده کرده اند. MySQL یک سیستم غنی از ویژگی هاست و از اکثر قابلیت های SQL به طور مستقیم یا غیرمستقیم پشتیبانی می کند بسیار انعطاف پذیر است ، و آن را به یک گزینه محبوب برای برنامه های وب تبدیل می کند. برخی از ویژگی های دیگر شامل در دسترس بودن ویژگی های امنیتی خاص ، استقلال سیستم عامل ، انطباق با ACID و سهولت دسترسی به پشتیبانی است.

تفاوت های کلیدی PostgreSQL و MySQL

پایگاه داده های PostgreSQL و MySQL دو مورد از پایگاه داده های رابطه ای هستند که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند و تصمیم برای انتخاب سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه ای صحیح برای پروژه شما بسیار مهم می باشد.
حتی اگر پایگاه داده ها دارای ویژگی های مشترک زیادی با هم باشند، انتخاب این پایگاه داده به نیازهای شما و نحوه برخورد شما با این نیازها مربوط می باشد.
در زیر به برجسته ترین ویژگی های هر دو سیستم پرداخته و به شما در انتخاب بهتر کمک می کنیم.

حکومت
مدل حاکمیت فناوری مزایای منحصر به فردی دارد و در مورد MySQL و PostgreSQL تفاوت قابل توجهی دارد.پستگرس توسط گروه توسعه جهانی PostgreSQL ساخته شده و تحت مجوز منبع باز ، مشابه مجوز MIT در دسترس است. پروژه MySQL همراه با چندین توافق نامه مالکانه ، کد منبع خود را تحت مجوز GNU برای عموم مردم باز کرده است.اکنون این شرکت متعلق به شرکت Oracle است و نسخه های مختلفی را برای استفاده تجاری ارائه دهد.

انطباق با SQL
استاندارد انطباق SQL مجموعه قوانینی است که پایگاه داده هنگام اجرای کلیه دستورالعمل ها و استانداردهای SQL باید از آنها پیروی کند. انطباق با SQL محدودیت قابل توجهی برای شرکت هایی است که مایل به کار با پایگاه داده های ناهمگن برای پروژه خود هستند. PostgreSQL بیشترین سازگاری را با SQL دارد زیرا 160 ویژگی از 179 ویژگی اصلی استاندارد SQL را به همراه تعدادی از ویژگی های اختیاری برآورده می کند. از طرف دیگر ، MySQL تا حدی با SQL سازگار است زیرا استاندارد کامل SQL را اجرا نمی کند. با این حال ، بسیاری از ویژگی های مفید غیر SQL مانند “کمبود محدودیت های بررسی” را فراهم می کند.

سیستم عامل های پشتیبانی شده
هر دو سیستم PostgreSQL و MySQL می توانند روی سیستم های Solaris ، Windows ، Linux و OS X اجرا شوند.
سیستم عامل OS X توسط شرکت اپل ، Solaris یک محصول Oracle ، سیستم عامل ویندوز یک محصول مایکروسافت و لینوکس یک سیستم عامل منبع باز است. PostgreSQL همچنین از سیستم عامل HP-UX ، توسعه یافته توسط غول فناوری Hewlett-Packard ، همراه با سیستم عامل Unix منبع باز پشتیبانی می کند. در مقابل ، MySQL پشتیبانی از سیستم عامل FreeBSD منبع باز را گسترش می دهد.

پشتیبانی از زبان های برنامه نویسی
اگر سیستمی از انواع زبان های برنامه نویسی پشتیبانی کند ، به توسعه دهندگان از زمینه های مختلف کمک می کند تا وظایف خود را به زبانی که راحت هستند انجام دهند و در نتیجه کارایی را افزایش می دهد.
از آنجا که سرور از بسیاری از زبانهای برنامه نویسی برای عملکردهای پایگاه داده پشتیبانی می کند ، توسعه دهندگان می توانند به راحتی تصمیم بگیرند که آیا کاری را در سرویس گیرنده یا سرور اجرا کنند. پشتیبانی از زبانهای برنامه نویسی اضافی به توسعه دهندگان قدرت بیشتری می بخشد.
پستگرس به زبان C نوشته شده است و از زبان برنامه نویسی زیادی پشتیبانی می کند که برجسته ترین آنها C / C ++ ، Delphi ، JavaScript ، Java ، Python ، R ، Tcl ، Go ، Lisp ، Erlang و .Net است.
در مقابل MySQL با زبان C و C ++ نوشته شده و پشتیبانی از C / C ++ ، Erlang ، PHP ، Lisp ، Go ، Perl ، Java ، Delphi ، R و Node.js را گسترش می دهد.

امنیت
امنیت پایگاه داده به شدت بر قابلیت اطمینان آن تأثیر می گذارد و به عنوان یکی از برترین ویژگی های پایگاه داده می باشد.
امنیت پایگاه داده به سمت استفاده جمعی از فرایندها و ابزارها برای ایمن سازی DBMS یا پایگاه داده در برابر تهدیدات و حمله از منابع نامشروع است. MySQL از امنیت بالایی برخوردار است و شامل چندین ویژگی امنیتی است که برخی از این ویژگی ها بسیار پیشرفته است. این پروتکل های امنیتی را بر اساس لیست کنترل دسترسی (ACL) برای عملیات کاربر مانند اتصالات و نمایش داده ها اجرا می کند. PostgreSQL پشتیبانی SLL بومی را برای اتصال به رمزگذاری ارتباطات مشتری / سرور ارائه می دهد وعلاوه بر این ، جزء ساختمانی به نام SE-PostgreSQL است که کنترل دسترسی بیشتری را براساس سیاست SELinux فراهم می کند

روش های دسترسی
هر دو پایگاه داده MySQL و PostgreSQL استاندارد را پشتیبانی می کنند و چندین روش دسترسی مشترک دارند که شامل JDBC ، ODBC و ADO.NET است. JDBC یک روش دسترسی API به پایگاه داده برای برنامه نویسی جاوا است در حالی که ODBC یک API استاندارد است که برای دسترسی به پایگاه داده استفاده می شود. ADO.NET هم مجموعه ای از API ها است که توسعه دهندگان برای دسترسی به داده های مبتنی بر XML از آنها استفاده می کنند. از کتابخانه C بومی پلتفرم و API های جریان (streaming APIs)نیز می توان برای دسترسی به PostgreSQL استفاده کرد.

تکثیر

منظور از تکثیر پایگاه داده ، فرآیند کپی الکترونیکی داده ها از یک رایانه یا سرور به رایانه دیگر است که به همه کاربران اجازه می دهد به اطلاعات یکسان دسترسی داشته باشند. یک پایگاه داده ممکن است از تکنیک های متعددی برای ذخیره داده های مازاد در چندین گره استفاده کند. MySQL از همانند سازی master-master استفاده می کند ، که در آن هر گره یک master است و برای به روزرسانی داده ها دسترسی دارد.
با این حال ، هر دو پایگاه داده PostgreSQL و MySQL می توانند همانندسازی master-slave را انجام دهند ، که در آن یک گره اصلی است و ذخیره داده ها توسط گره های دیگر را کنترل می کند.
انواع دیگر پیاده سازی را می توان در PostgreSQL با استفاده از برنامه های افزودنی شخص ثالث عملی کرد

کارایی

پستگرس برای استفاده در سیستم های بزرگی که نیاز به احراز هویت داده ها دارند و سرعت خواندن / نوشتن برای موفقیت حیاتی است ، مناسب است.
علاوه بر این ، این برنامه همچنین از تعدادی از بهبود دهنده های عملکرد که فقط در راه حل های اختصاصی در دسترس هستند ، از جمله همزمانی بدون قفل خواندن ، سرور SQL و پشتیبانی از داده های Geospatial در میان بسیاری دیگر ، پشتیبانی می کند.
به طور کلی ، PostgreSQL برای سیستم هایی که نیاز به اجرای سوالات پیچیده یا انبار کردن داده ها و تجزیه و تحلیل داده ها دارند ، مناسب ترین است.
پایگاه داده MySQL اولین انتخاب برای آن دسته از پروژه های تحت وب است که صرفاً برای انجام جابه جایی داده ها و نه هر چیز پیچیده ای به یک پایگاه داده احتیاج دارند.
در سیستم های پردازش تحلیلی آنلاین (OLAP) و پردازش معاملات آنلاین (OLTP) که فقط سرعت خواندن بالا ضروری است ، فوق العاده عمل می کند.
با این وجود ، MySQL در فشار زیاد ، بارهای سنگین و درخواست های پیچیده از پایگاه داده شروع به ضعف در عملکرد می کند.
عملکرد واقعی پایگاه داده های رابطه ای تنها با ارزیابی سناریوهای ممکن قابل اندازه گیری است زیرا بیشتر به نیازها و ماهیت پروژه مورد استفاده بستگی دارد.

جامعه پشتیبانی کننده

پشتیبانی جامعه برای بهبود هر سیستم پایگاه داده قابل توجه است.PostgreSQL دارای یک جامعه بسیار فعال است که به طور مداوم به بهبود ویژگی های موجود کمک می کند و تمام تلاش خود را می کنند تا مطمئن شوند که این پایگاه داده پیشرفته ترین پایگاه داده است و جدیدترین ویژگی ها و حداکثر امنیت را داراباشد. MySQL هم دارای جامعه بزرگی از پیروان و مشارکت کنندگان است که بر حفظ ویژگی های موجود تمرکز دارند در حالی که برخی از ویژگی های جدید, گاه به گاه ظاهر می شوند.

پایگاه داده رابطهPostgreSQLMySQL
حکومتاین برنامه رایگان و متن باز است و مشابه مجوز MIT تحت مجوز PostgreSQL منتشر شده است.حتی اگر کد منبع MySQL در دسترس باشد ، شرکت Oracle نسخه های پولی خاصی را برای استفاده تجاری ارائه می دهد.
انطباق با SQLPostgreSQL تا حد زیادی با SQL سازگار است و تقریباً تمام ویژگیهای اصلی استاندارد SQL را برآورده می کندMySQL تا حدی با SQL سازگار است ولی استاندارد کامل SQL را اجرا نمی کند
سیستم عامل های پشتیبانی شدهSolaris, Windows OS, Linux, OS X, Unix-OS and Hp-UX OSSolaris, Windows OS, Linux, OS X, and FreeBSD OS
زبان های پشتیبانی شدهC/C++, Java, .Net, R, Perl, Python, JavaScript, and othersC/C++, Erlang, PHP, Lisp, Go, Perl and others
امنیتPostgreSQL پشتیبانی SLL بومی را برای اتصالات رمزگذاری ارائه می دهد.بسیاری از ویژگی های امنیتی در MySQL ساخته شده و از امنیت بالایی نیز برخوردار است.
روش های دسترسیاز تمام استانداردها پشتیبانی کنید.از تمام استانداردها پشتیبانی کنید.
تکثیرPostgreSQL می تواند همانندسازی master-slave را انجام دهد و انواع دیگر پیاده سازی را می توان با استفاده از برنامه های افزودنی شخص ثالث عملی کرد.MySQL از تکثیر master-master استفاده می کند و می تواند همانند سازی master-slave را انجام دهد.
کاراییبه طور گسترده ای در سیستم های بزرگ که سرعت خواندن و نوشتن بسیار مهم است و نیاز به اجرای سوالات پیچیده دارد ، مورد استفاده قرار می گیرد.به طور گسترده ای برای پروژه های مبتنی بر وب که برای انجام جابه جایی داده ها به یک پایگاه داده احتیاج دارند ، بهترین انتخاب است.
جامعه پشتیبانی کنندهجامعه ای بسیار قوی و فعال که در جهت بهبود ویژگی های موجود تلاش می کند و جایگاه خود را به عنوان پیشرفته ترین پایگاه داده تقویت می کند.جامعه بزرگی که بر حفظ ویژگی های موجود متمرکز هستند در حالی که ویژگی های جدید به ندرت منتشر می شوند.

کدام یک برای پروژه شما بهتر است؟

در این مقاله ، ما برجسته ترین ویژگی های دو مورد بیشترین استفاده پایگاه داده های رابطه ای یعنی PostgreSQL و MySQL را مورد بحث قرار دادیم.
هر دو این سیستم ها تفاوت های درخشان همراه با برخی شباهت ها را نیز نشان می دهند. هر دو سیستم دارای یک لیست طولانی از جوانب مثبت و منفی هستند ، و همه آنها به آنچه پروژه شما نیاز دارد برمی گردد.
پایگاه داده MySQL برای پروژه شما ایده آل خواهد بود اگر برای برنامه های وب یا راه حل های سفارشی به پایگاه داده ای با امنیت بالا نیاز داشته باشید ، اما اگر به پایگاه داده ای کاملاً سازگار با SQL نیاز دارید که بتواند کارهای پیچیده را به سرعت انجام دهد ، این کار ایده آل نخواهد بود. در همین حال ، اگر نیازهای شما حول برنامه های پیچیده ، یکپارچه سازی ، طرح های پیچیده و یکپارچگی داده ها و نه سرعت بالا و سهولت تنظیم تنظیم شود ، PostgreSQL برای پروژه شما ایده آل خواهد بود.

برای خواندن مقاله مقایسه MariaDB با MySQL بر روی لینک کلیک کنید

کلمات کلیدی:مقایسه پستگرس با MYSQL،پستگرس چیست؟،PostgreSQL چیست؟،تفاوت های کلیدی PostgreSQL و MySQL

امیرحسین باقری

امیرحسین باقری هستم عاشق برنامه نویسی مخصوصا با python و همینطور طراح قالب و متخصص فرانت اند؛ از دانشی که تو این مدت بدست آوردم میشه به HTML, CSS, Bootstrap, Flexbox, SASS, Python, Django, DRF و هوش مصنوعی اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا