#Cpython

مقایسه پایتون(Python) و سی شارپ (#C)

مقایسه پایتون(Python) و سی شارپ (#C)

اطلاعات کلی درباره پایتون

پایتون(Python) یک زبان برنامه نویسی منبع باز و همه منظوره است که وب سایت هایی مانند YouTube ، Reddit ، Pinterest و Instagram با این زبان قدرتمند نوشته شده اند همچنین زبان پایتون یکی از اولین فناوری هایی بود که گوگل برای توسعه موتور جستجوی خود استفاده کرد.امروزه پایتون(Python) یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی دنیاست که در روندهای توسعه اخیر مانند یادگیری ماشین هوش مصنوعی و هک و امنیت کاربرد بسیار خوبی پیدا کرده است.

اطلاعات کلی درباره سی شارپ

از سوی دیگر ، سی شارپ (#C) توسط مایکروسافت به عنوان بخشی از NET توسعه یافته است. سی شارپ (#C) یک زبان برنامه نویسی عمومی است که برای زیرساخت زبان مشترک (CLI) طراحی شده است.برای ساخت فناوری های پیشرفته مانند Microsoft Hololens و همچنین در برنامه نویسی سایت های سازمانی ایران مانند سایت سازمان سنجش از زبان سی شارپ استفاده شده است.

هر دو زبان پایتون و سی شارپ زبانهای برنامه نویسی شی گرا هستند ، اما علاوه بر شی گرایی توسعه دهندگان می توانند از پایتون برای نوشتن کد رویه ای(procedural code) نیز استفاده کنند.علاوه بر این ، پایتون یک زبان تفسیری پویا است ، در حالی که سی شارپ یک زبان کامپایل شده با تایپ استاتیک است.

این یعنی نرم افزار سی شارپ در برنامه هایی مانند موتورهای توسعه بازی از پایتون بهتر عمل می کند اما توسعه پایتون در زمان کمتر و سریع تری اتفاق می افتد.

منبع باز

بر خلاف سی شارپ، که بخشی از جهان مایکروسافت است و تا سال 2017 منبع باز نبود ، پایتون منبع باز است و از ابتدا به صورت رایگان در دسترس بوده است.جامعه منبع باز پایتون بزرگتر است و قدمت طولانی تری دارد. پیشرفت این برنامه عمدتا بر اساس تلاشهای پرشور و جوامع است که بسیاری از ابتکارات را کاملاً منبع باز برای کمک به پیشرفت زبان انجام می دهند.

سی شارپ قبلاً توسط مایکروسافت مدیریت می شد و از اکوسیستم وسیع و مدبر خود بهره می برد. با این حال ، اکنون نیز منبع باز است.

پشتیبانی

از آنجا که سی شارپ در اکوسیستم راه حل های مایکروسافت فعالیت می کند ، ممکن است هزینه ای را پرداخت کنید تا مطمئن شوید که در هر زمان که نیاز باشد از کارشناسان مایکروسافت کمک و پشتیبانی اضطراری دریافت می کنید.

توسعه دهندگان برنامه نویسی در پایتون می توانند روی جامعه پایتون حساب کنند – که بسیار مفید و پرشور است ، اما نمی تواند سطح پشتیبانی یکسانی را تضمین کند.

راحتی در استفاده

یک نگاه اجمالی به شاخص TIOBE کافی است تا متوجه شوید که پایتون و سی شارپ از نظر محبوبیت در بین توسعه دهندگان رقابت نزدیکی دارند.

کسانی که می خواهند برنامه هایی را برای پلتفرم مایکروسافت توسعه دهند ،انتخاب سی شارپ برای آن ها یک انتخاب هوشمندانه است زیرا سی شارپ به طور عمیق با چارچوب .NET ادغام شده است.

اما توسعه دهندگان می توانند خیلی سریعتر با پایتون کارهای خود را انجام دهند ، که این به دلیل تایپ پویا (dynamically typed language) این زبان می باشد.

نحو (syntax) اساسی پایتون نیاز به دانش کمتری دارد ، در حالی که در سی شارپ، شما نمی توانید برنامه ای بنویسید بدون اینکه بدانید کامپایل(compilation) ، اسمبلی ها(assemblies) ، فضاهای نام(namespaces) ، کلاس ها(classes) و روش ها(methods) (و بسیاری دیگر!) چه چیزی هستند.

یادگیری پایتون آسان تر است. توسعه دهندگان می توانند از تعداد بیشتری از ویژگی ها استفاده کنند ، زیرا عمیق تر به زبان وارد می شوند.در سی شارپ ، این گزینه وجود ندارد و توسعه دهندگان قبل از نوشتن اولین خط کد خود باید راه های بیشتری را بیاموزند.

در نتیجه ، یک پروژه در سی شارپ نیاز به استخدام توسعه دهندگانی دارد که از قبل در سی شارپ مهارت کافی دارند. توسعه دهندگان پایتون می توانند به یادگیری چیزهای جدید ادامه دهند و آزمایش های خود را بسیار سریع تر انجام دهند.

ابزارها

برای نوشتن سی شارپ، توسعه دهندگان باید مجموعه ای از ابزارهای تخصصی مانند Visual Studio .NET ، Far ، Redgate .NET Reflector ، IIS و بسیاری دیگر (از جمله افزونه ها!) را بشناسند. توسعه دهندگان پایتون می توانند با Vim/Emacs همراه با برخی از ابزارهای استاندارد یونیکس کنار بیایند. به طور کلی ، توسعه دهندگان پایتون می توانند از ابزارهای توسعه نسبتاً ساده تر اما عمومی تری استفاده کنند.

Dynamic یا static

زبان پایتون پویاتر از زبان سی شارپ است. اما این برای پروژه شما چه مفهومی دارد؟

وقتی صحبت از زبان های پویا می شود ، روند توسعه نسبتاً سریع و آسان است. به همین دلیل آنها به تخصص یک رهبر تیم نیاز دارند ، که بر روند کلی کار نظارت کند تا مطمئن شود که توسعه دهندگان یک برنامه قوی و مقیاس پذیر ایجاد می کنند.

از آنجا که سی شارپ یک زبان ثابت است ، شامل یک مرحله ساخت/کامپایل است که برخی از توسعه دهندگان علاقه ای به آن ندارند. فرآیند ساخت، یک مرحله به کل فرآیند توسعه وب اضافه می کند و بر بهره وری آن تأثیر می گذارد. اما کامپایلر خطاهای نحوی را نیز قبل از ایجاد مشکل تشخیص می دهد.

کارایی

سی شارپ ممکن است منابع سرور کمتری برای حجم یکسانی از کاربران همزمان نسبت به پایتون استفاده کند، اما به هر حال برای این سرورها هزینه ای به مایکروسافت خواهید پرداخت.توسعه دهندگان می توانند عملکرد Python را با پیاده سازی JIT compiler از PyPy بهبود ببخشند.

نوشتن و استقرار کد در سی شارپ کندتر از پایتون است پایتون به دلیل روند توسعه سریع آن مشهور است ، که به دلیل نحو (نوشتار) زیبا ، طبیعت پویا و در دسترس بودن کتابخانه های کد از پیش نوشته شده برای استفاده آسان است.

در مجموع ، توسعه دهندگان در محیط پایتون بهره وری بیشتری دارند.

جمع بندی: پایتون یا سی شارپ؟

  • اگر پروژه شما به سرعت و عملکرد بالا بستگی دارد ، پایتون گزینه بهتری خواهد بود. یادگیری آن آسان است ، گزینه هایی را برای توسعه یکنواخت چند پلتفرمی(Cross-Platform) ارائه می دهد و تعداد زیادی کتابخانه منبع باز مفید را در اختیار توسعه دهندگان قرار می دهد که روند توسعه را سرعت می بخشد.
  • با این حال ، اگر پروژه شما نیاز به یکپارچه سازی مایکروسافت دارد ، سی شارپ انتخاب بهتری است.

آیا در مورد پایتون یا سی شارپ سوالی دارید؟ با مشاوران ما تماس بگیرید ؛ آنها خوشحال خواهند شد که به شما را در انتخاب فناوری مناسب برای پروژه تان کمک کنند.

همچنین شما می توانید مقاله تکمیلی تر مقایسه پایتون با سی شارپ را نیز مطالعه کنید.

امیرحسین باقری

امیرحسین باقری هستم عاشق برنامه نویسی مخصوصا با python و همینطور طراح قالب و متخصص فرانت اند؛ از دانشی که تو این مدت بدست آوردم میشه به HTML, CSS, Bootstrap, Flexbox, SASS, Python, Django, DRF و هوش مصنوعی اشاره کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا