Java

مقایسه پایتون با جاوا

مقایسه پایتون با جاوا


مقایسه پایتون با جاوا:زبان های برنامه نویسی بخشی اساسی از علوم کامپیوتر هستند ، آنها ابزارهای اساسی در جعبه ابزار برنامه نویس هستند و تقریباً برای همه فعالیت های برنامه نویسی مهم هستند
انتخاب بین زبان های برنامه نویسی اغلب گیج کننده است ، چه رسد به اینکه یکی از محبوب ترین ها را انتخاب کنید
پایتون و جاوا در چند سال اخیر همیشه برای کسب رتبه برترین زبان برنامه نویسی در رقابت بوده اند، پایتون در چند سال گذشته پیشرفت شگفت انگیزی داشته و جاوا موقعیت خود را حفظ کرده است
اغلب به نظر می رسد که این زبان ها عالی هستند و در واقع ، آنها قادر به انجام بیشتر وظایف موجود هستند ، با این حال ، تفاوت های اساسی وجود دارد که می تواند به شما کمک کند تا تصمیم خود را دقیق تر بگیرید.
ما با توضیح هر زبان و ویژگی های اصلی شروع خواهیم کرد ، سپس آنها را در زمینه های مختلف علوم کامپیوتر مقایسه می کنیم تا انتخاب دقیق تری داشته باشید.

جاوا (Java)
جاوا یک زبان برنامه نویسی عمومی است که به صورت ثابت تایپ می شود ، یک زبان شی گرا و متقارن است جاوا قرار بود به زبان WORA (یک بار نوشتن در هر نقطه بنویسد) زبان باشد ، این برنامه برای اجرا در هر سیستم عامل و با حداقل وابستگی ممکن ، با کمک ماشین مجازی جاوا (JVM) طراحی شده است.

پایتون (python) چیست؟
پایتون یک زبان برنامه نویسی عمومی است که به صورت پویا تایپ می شود.توسعه اولیه پایتون در یک موسسه تحقیقاتی در هلند آغاز شد به گفته نویسنده ، انگیزه اصلی آن ایجاد یک زبان سطح بالاتر برای پر کردن شکاف بین C و پوسته بود ، ایجاد ابزارهای مدیریت سیستم با استفاده از C در آن زمان بسیار پیچیده بود.

نحوه نوشتن (syntax) این زبان انگیزه خوانایی بیشتر و تمیز بودن را دارد.

پایتون در مقابل جاوا: تفاوت های کلیدی

کارایی

زبان ها سرعت ندارند ، فقط معناشناسی دارند اگر می خواهید سرعت را مقایسه کنید باید پیاده سازی های خاصی را برای مقایسه با یکدیگر انتخاب کنید.
شما می توانید مقایسه دقیق عملکرد پایتون و جاوا را در این پروژه بنام benchmarks-game مشاهده کنید ، جایی که زبانهای مختلف مورد بررسی قرار میگیرند.
بخاطر داشته باشید که عملکرد فقط تابعی از سرعت اجرای زبان ، اجرای برنامه نیست و عملکرد کتابخانه های شخص ثالث معمولاً عامل شماره یک معادله است.

محبوبیت

محبوبیت همیشه یک بازی بین این دو زبان بوده است ،زیرا همیشه رقابت بین جاوا پایتون و رقیب همیشه همراه این دو زبان javascript بوده است.قبل از انقلاب جاوا اسکریپت ، زبان جاوا محبوب ترین زبان دنیا بود.
هنگامی که Javascript برای اولین بار منتشر شد ، بنیانگذاران نامی نزدیک به جاوا را انتخاب کردند تا باعث جذابیت آن شود.
طبق Github’s Octoverse ، جاوا دومین زبان پرکاربرد در Github و پس از آن Python بود
در نظرسنجی توسعه دهندگان Stackoverflow 2018 ، پایتون بعد از تصاحب نقطه C # امسال و پیشی گرفتن از PHP در سال گذشته ، سریعترین زبان برنامه نویسی را رشد داده است.
در نظرسنجی توسعه دهندگان Stackoverflow 2018 ، پایتون بعد از تصاحب نقطه C # و پیشی گرفتن از PHP در سال گذشته ، سریعترین زبان برنامه نویسی رشد داده شده انتخاب شد.
جاوا به دلیل محبوبیت 45٪ نزد توسعه دهندگان هنوز بالاتر از پایتون قرار دارد در حالی که پایتون محبوبیتی 39٪ دارد ، اما این فاصله در حال کم شدن می باشد.

به راحتی می توان گفت که هر دو زبان از نظر محبوبیت در یک سطح قرار دارند.

نحوه نوشتن(Syntax)

پایتون یک زبان تایپ شده پویا است ، هنگام نوشتن پایتون نیازی به تعیین انواع متغیر نیست ، زیرا مفسر این نوع را استنباط می کند و بررسی ها در زمان اجرا انجام می شود
که منجر به یک نوشتار ساده تر می شود که کاملاً شبیه زبان انگلیسی است.
علاوه بر این ، پایتون از مهاربندهای محصور (enclosing braces) استفاده نمی کند و از قوانین تورفتگی پیروی می کند (مانند نحوه نوشتن نامه های رسمی توسط اکثر افراد) که خواندن کد را برای مبتدیان بسیار آسان و ساده تر می کند.

نمونه ای از نوشتار زبان پایتون برای گرفتن خروجی سلام دنیا

print("Hello, World!")

از طرف دیگر ، جاوا از قوانین دقیق نحوی پیروی می کند
جاوا یک زبان تایپی ثابت است که در آن شما باید انواع متغیر خود را صریحاً اعلام کنید و نباید ناهنجاری مشاهده شود برای شروع کدها کامپایل نمی شوند
اگرچه این ساده ترین کار برای مبتدیان نیست ، اما برخی از توسعه دهندگان با وضوح زبان های تایپ شده ثابت آرامش می یابند
بسیاری از توسعه دهندگان از پیروی از قوانین تورفتگی راحت نیستند ، به خصوص در پروژه های بزرگ.

نمونه کد جاوا برای گرفتن خروجی سلام دنیا

public class Main {
public static void main(String[] args) {
System.out.println("Hello World");
}
}

کد بالا دقیقا کاری را انجام میدهد که کد پایتونی انجام میداد.


شغل و حقوق
به نظر می رسد هیچ تفاوت و مقایسه عینی بین شغل یا حقوق پایتون در مقابل جاوا وجود ندارد.
هر دو بسیار محبوب هستند ، بنابراین اگر در هر یک از آنها تخصص مناسبی کسب کنید میتوانید شغل و درآمد خوبی داشته باشید.

Python vs Java: در زمینه های مختلف از کاربردها / استفاده ها

توسعه بازی

ما نمی خواهیم در مورد توسعه بازی های رایانه های شخصی صحبت کنیم ، زیرا نه پایتون و نه جاوا واقعاً نمی توانند با اکوسیستم عظیم خود با C++ یا C# رقابت کنند علاوه بر این ، توسعه بازی زمینه ای است که برای ارائه تجارب یکپارچه به کاربران ، به بالاترین عملکرد ممکن نیاز دارد گرچه جاوا و پایتون کند نیستند ، اما بهترین عملکرد را برای توسعه بازی ندارند.
JMonkeyEngine یک موتور محبوب توسعه بازی منبع باز با جاوا است ، در حالی که با Unreal و Unity هم تراز نیست اما مطمئناً یک موتور قدرتمند است که به شما کمک می کند تا بازی های شگفت انگیزی ایجاد کنید.
اگر می خواهید گرافیک های رایانه ای را از ابتدا تجربه کنید یا موتور خود را بسازید ، OpenGL اتصالات زبان جاوا را نیز فراهم می کند.
در حالی که پایتون به تنهایی گزینه قدرتمندی برای ساخت بازی نیست ، Cocos ، Panda3d ، Pygame و چند موتور / چارچوب دیگر برای ساخت بازی ها با پایتون وجود دارد.
با این حال ، پایتون برای توسعه بازی حرفه ای کاملاً منتفی نیست ، بلکه یک ابزار مهم برای یک بازی ساز است Python یک گزینه محبوب زبان برنامه نویسی برای بسیاری از توسعه دهندگان از جمله توسعه دهندگان بازی است. بسته های ویرایشی مانند مایا از پایتون به عنوان زبان اسکریپت نویسی نیز استفاده می کنند

توسعه وب

از هر دو زبان در توسعه وب استفاده می شود. Backend web development شاخه ای از توسعه وب است که مربوط به ایجاد نرم افزاری است که روی سرور اجرا می شود طبق نظرسنجی توسعه دهندگان StackOverflow ، محبوب ترین زمینه توسعه است.
نوشتن فناوری Backend خود از ابتدا نه تنها سخت است ، بلکه پوشاندن تمام نیازهای طراحی از امنیت تا اطمینان و کارایی بسیار دشوار است به همین دلیل است که توسعه دهندگان چارچوب هایی را ایجاد کرده اند که انتزاعی در نرم افزار است که به شما امکان می دهد فناوری backend خود را بدون اختراع مجدد چرخ بسازید.
محبوب ترین چارچوب برای پایتون ، جنگو و فلاسک هستند. Flask یک چارچوب وب کوچک است ، ویژگی های اساسی مورد نیاز شما را مانند درخواست های مسیریابی بدون سربار اضافی به شما ارائه می دهد.
جنگو (django) گزینه برجسته تری است و می تواند به شما کمک کند با استفاده از کارایی و امنیت ، یک بک اند قدرتمند بسازید ،جنگو به یک لایه قدرتمند ORM مجهز است که ساخت پایگاه داده ها و انجام عملیات مختلف بر روی داده ها را آسان می کند.

در مورد جاوا ، Spring شاید شناخته شده ترین چارچوب backend Java باشد که دارای یک اکوسیستم عظیم و جامعه عظیمی در اطراف آن است.
بهار (Spring) توسط Orange ، Dell ، GE و بسیاری از شرکت های دیگر استفاده می شود ،گرچه امروزه مانند Django رواج ندارد ، اما یک گزینه قدرتمند برای ساخت برنامه های سطح سازمانی است.

فراگیری ماشین (Machine Learning)

از آنجا که پایتون از نظر نوشتاری بسیار آسان است اما در عین حال یک زبان برنامه نویسی کاملاً کاربردی است این یک گزینه محبوب برای افرادی از رشته های مختلف بود که می خواستند با یادگیری ماشینی آزمایش کنند و قدرت هوش مصنوعی را در زمینه های خود وارد کنند. به همین دلیل است که بسیاری از پیشرفت ها در هوش مصنوعی و یادگیری ماشین با پایتون با یک اکوسیستم و کتابخانه عظیم انجام می شود،کتابخانه هایی مانند TensorFlow, Keras, Sickit-Learn, Facebook’s PyTorch باعث شده اند پایتون محبوب ترین زبان در این زمینه شود.

جاوا همچنین در مورد یادگیری ماشین گزینه خوبی در نظر گرفته می شود اشکال زدایی و استفاده از آن آسان است و قبلاً برای برنامه های بزرگ و در سطح سازمانی استفاده شده است. از جمله کتابخانه هایی که می توانید از آن استفاده کنید Weka ، Mallet ، DeepLearning4 و MOA هستند.

خلاصه مقایسه پایتون و جاوا

به طور خلاصه ، در اینجا یک مقایسه سریع بین دو زبان وجود دارد که نکات اصلی را که در مورد آنها بحث کردیم ، پوشش می دهد.

تکنولوژیجاواپایتون
محبوبیتخیلی محبوبخیلی محبوب
نوشتارسخت تر و پیچیده تریادگیری ساده و استفاده ساده
کارایینسبتا خیلی سریعخیلی سریع
کراس پلت فرمبله ، با استفاده از jvmبله
فریم ورک های بک اندSpring, BladeDjango . Flask
کتابخانه های یادگیری ماشینWeka, MalletTensorflow, Pytorch
موتور های توسعه بازیJMonkeyEngineCocos, Panda3d


اگر در برنامه نویسی تازه کار هستید ، بهتر است که به پایتون پایبند باشید زیرا این کار واقعاً آسان است و از نحو انگلیسی مانند استفاده می کند ، در بسیاری از دوره های مقدماتی علوم کامپیوتر در سراسر جهان استفاده می شود
با این حال ، اگر هدف شما ساخت برنامه هایی در سطح سازمانی است که از دنیای C / C ++ می آیند ، جاوا احتمالاً برای شما کاملاً آشنا خواهد بود.

برای یادگیری سئو داخلی(SEO On-page) بر روی لینک کلیک کنید

کلمات کلیدی:مقایسه پایتون با جاوا،مقایسه جاوا پایتون،مقایسه پایتون جاوا،خلاصه مقایسه پایتون و جاوا،پایتون در مقابل جاوا

امیرحسین باقری

امیرحسین باقری هستم عاشق برنامه نویسی مخصوصا با python و همینطور طراح قالب و متخصص فرانت اند؛ از دانشی که تو این مدت بدست آوردم میشه به HTML, CSS, Bootstrap, Flexbox, SASS, Python, Django, DRF و هوش مصنوعی اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا