اطلاعات عمومی

مقایسه لینوکس و ویندوز

مقایسه لینوکس و ویندوز

لینوکس در مقابل ویندوز یک نبرد قدیمی سیستم عامل ها است که منجر به جنگ ، اختلاف نظر و رفتارهای متعصبانه در اینترنت شده است ، چیزی که برای همیشه به نظر می رسد. من فکر می کنم مهم است تاکید کنم که این مقاله در مورد بهترین سیستم عامل بحث نمی کند زیرا نمی توان به این نتیجه رسید. مقایسه لینوکس و یونیکس با توجه به تفاوت سیستم عامل های گفته شده چندان ساده نیست. بنابراین ، آنچه در پی می آید ، یک بررسی منصفانه از هر دو این سیستم عامل ها بر اساس معیارهای متفاوت و خاص است.

در زیر موضوعاتی است که ما در این وبلاگ مورد بحث قرار می دهیم.

لینوکس در مقابل ویندوز: ویندوز چیست؟

ویندوز یک سیستم عامل مجاز است و کد منبع آن غیرقابل دسترسی است. این برنامه برای صاحبان مشاغل ، سایر کاربران تجاری و حتی افرادی که هیچ دانش برنامه نویسی کامپیوتر ندارند طراحی شده است. استفاده از آن ساده و سرراست است.

ویندوز ویژگی هایی مانند:

محیط های متعدد عملیاتی
چند پردازش متقارن
محاسبه مشتری-سرور
ذخیره سازی یکپارچه
حافظه مجازی
قابلیت حمل
قابلیت توسعه
برنامه ریزی پیشگیرانه

Windows OS - Linux vs Windows - Edureka

اولین نسخه ویندوز ، معروف به ویندوز 1.0 ، در سال 1985 پس از شکل گیری مایکروسافت معرفی شد. این بر اساس هسته MS-DOS بود. پس از راه اندازی اولیه ، نسخه های جدید ویندوز به سرعت عرضه شد. این شامل اولین به روز رسانی اصلی در 1987 و ویندوز 3.0 در همان سال بود.

در سال 1995 ، شاید پرکاربردترین نسخه تا کنون ، ویندوز 95 متولد شد. در این مرحله ، آن را بر روی هسته 16 بیتی مبتنی بر DOS و فضای کاربری 32 بیتی اجرا کرد تا تجربه کاربری را افزایش دهد.

ویندوز با وجود ویژگی های گسترده ای که برای حل محاسبات مدرن به آن اضافه شده است ، از لحاظ معماری اصلی از این نسخه تا کنون تغییر چندانی نکرده است.

برای ایده ایده آل تر می توانید به آموزش ویدئویی نگاه کنید.

Linux OS - Linux vs Windows - Edureka

لینوکس یک سیستم عامل رایگان و منبع باز بر اساس استانداردهای یونیکس است که رابط برنامه نویسی و همچنین سازگاری رابط کاربری را ارائه می دهد. همچنین شامل بسیاری از عناصر جداگانه توسعه یافته ، فاقد کد اختصاصی است.

هسته یکپارچه سنتی در هسته لینوکس برای اهداف عملکرد استفاده می شود. ویژگی ماژولار آن به اکثر رانندگان اجازه می دهد تا در زمان اجرا به صورت پویا بارگیری و بارگیری کنند.

لینوکس توسط لینوس توروالدز ، دانشجوی فنلاندی ایجاد شد ، که می خواست یک هسته سیستم عامل رایگان ایجاد کند که هرکسی بتواند از آن استفاده کند. این سیستم بسیار دیرتر از ویندوز در سال 1991 راه اندازی شد. اگرچه هنوز به عنوان یک سیستم عامل بدون استخوان در نظر گرفته می شد ، بدون رابط گرافیکی مانند ویندوز. لینوکس تنها با چند خط کد منبع در نسخه اصلی خود که امروزه در آن قرار دارد و حاوی بیش از 23.3 میلیون خط کد منبع است ، مطمئناً به میزان قابل توجهی رشد کرده است.

لینوکس برای اولین بار تحت مجوز عمومی عمومی GNU در سال 1992 توزیع شد.

لینوکس در برابر ویندوز

کاربران لینوکس


3 نوع کاربر در لینوکس (کاربران معمولی ، اداری (روت) و سرویس) وجود دارد در حالی که در ویندوز 4 نوع حساب کاربری (مدیر ، استاندارد ، کودک و مهمان) وجود دارد.

استفاده

Usage - Linux vs Windows - Edureka

طبق داده های تحقیقات بازار ، در 92/63 درصد از رایانه های شخصی جهان ، ویندوز کار می کند ، در حالی که تقریبا 1 درصد از کاربران رایانه شخصی از لینوکس استفاده می کنند. بسیاری از کاربران می گویند استفاده از لینوکس در مقایسه با ویندوز سخت است و بنابراین جذابیت لینوکس برای مصارف خانگی بسیار محدود است. بیشتر برای استفاده جدی مانند برنامه سرور در نظر گرفته شده است. بنابراین ، سرورهای شرکت بدون در نظر گرفتن GUI بر روی لینوکس کار می کنند.

همچنین ، به دلیل توافق نامه مجوز با مایکروسافت ، فروشندگان مختلف رایانه های شخصی مجاز به نصب سیستم عامل ویندوز با رایانه خود هستند ، که باعث می شود ویندوز محبوبیت بیشتری نسبت به لینوکس کسب کند. اگرچه این روزها بسیاری از فروشندگان رایانه های شخصی مانند Dell و HP شروع به ارائه لینوکس به عنوان سیستم عامل از پیش نصب شده کرده اند ، اما ویندوز همچنان بر بازار حاکم است.

هسته


لینوکس از هسته یکپارچه استفاده می کند که فضای بیشتری را مصرف می کند در حالی که ویندوز از ریز هسته استفاده می کند که فضای کمتری را اشغال می کند اما کارایی سیستم را نسبت به لینوکس کاهش می دهد.

File Systems - Linux vs Windows - Edureka

در مایکروسافت ویندوز ، پرونده ها در پوشه ها یا پوشه ها بر روی درایوهای داده مختلف مانند C: D: E ذخیره می شوند ، اما در لینوکس ، فایلها در یک ساختار درختی که از فهرست اصلی شروع می شود ، مرتب شده و در زیر شاخه های دیگر فرعی می شوند.

در لینوکس ، همه چیز مانند یک فایل رفتار می شود. فهرستها فایل هستند ، فایلها فایل هستند و دستگاههای متصل به خارج (مانند چاپگر ، ماوس ، صفحه کلید) نیز فایل هستند.

امنیت

bugs - Linux vs Windows - Edureka

هر کاربر ویندوز در مواقعی با مشکلات امنیتی و ثبات روبرو شده است. از آنجا که ویندوز یک سیستم عامل گسترده است ، هکرها ، هرزنامه ها اغلب ویندوز را هدف قرار می دهند. ویندوز (نسخه های مصرفی) در ابتدا برای سهولت استفاده در رایانه تک کاربره بدون اتصال به شبکه طراحی شده بود و ویژگی های امنیتی در آن وجود نداشت. مایکروسافت اغلب وصله های امنیتی را از طریق سرویس Windows Update خود منتشر می کند. اینها یک بار در ماه منتشر می شوند ، اگرچه به روز رسانی های مهم در فواصل کوتاهتر یا در صورت لزوم در دسترس قرار می گیرند.
بسیاری اوقات ، کاربران سیستم عامل ویندوز با صفحه آبی مرگ روبرو می شوند. این به دلیل عدم پاسخگویی سیستم ایجاد می شود. در نهایت ، کاربر باید ناراحتی های خود را کنار بگذارد و کامپیوتر را به صورت دستی راه اندازی مجدد کند.

از سوی دیگر ، لینوکس مبتنی بر معماری چند کاربر است و از سیستم عامل تک کاربره مانند ویندوز پایدارتر است. از آنجایی که لینوکس با نظارت منظم توسعه دهندگان از هر گوشه از کره زمین هدایت می شود ، هر مشکل جدیدی که ایجاد شود می تواند ظرف چند ساعت حل شود و وصله لازم برای عرضه آماده شود.

سازگاری

Compatibility - Linux vs Windows - Edureka

ویندوز شلیک می کند. نمرات ویندوز اینجاست که پیشنهاد ردموند با لینوکس کف را پاک می کند. با وجود پیشرفت های اخیر در انتقال یا توسعه نرم افزار به لینوکس ، ویندوز هنوز سلطان سازگاری است.

کاربران ویندوز می توانند مطمئن باشند که تقریباً هر نرم افزاری (حتی مبهم ترین ، قدیمی ترین نرم افزار) کار می کند ، حتی اگر توسط توسعه دهندگان رها شود. ویندوز از پشتیبانی قدیمی بسیار خوبی برخوردار است. ساده و ساده.

از سوی دیگر ، لینوکس با اصولی که کاربران ویندوز آن را بدیهی می دانند دست و پنجه نرم می کند.

راحتی در استفاده

Ease - Linux vs Windows - Edureka

در سالهای اخیر لینوکس در مورد قابلیت استفاده جهش های گسترده ای داشته است. توزیع هایی مانند لینوکس مینت و اوبونتو حتی تا آنجا پیش رفته اند که نصب و راه اندازی آنها برای کاربران غیر فنی ساده تر شده است تا بتوانند فعالیت های روزمره خود را با حداکثر سهولت انجام دهند.

ویندوز ، به دلیل افزایش بازار ، سیستم عامل پیش فرض در بسیاری از دستگاه ها است. یک لپ تاپ یا رایانه جدید بخرید ، و احتمالاً با نصب ویندوز 10 همراه است. سالهاست که کاربران عادت دارند روی نوار ابزار کلیک کرده و برنامه های مورد علاقه خود را باز کنند ، زیرا تعویض را برای آنها بسیار دشوار می کند.

حریم خصوصی

Privacy - Linux vs Windows - Edureka

اگر کاربر لینوکس هستید ، سیستم عاملی دارید که از شما جاسوسی نمی کند. داشتن لینوکس به این معنی است که سیستم فقط مختص شما است. همچنین می توانید به این ترکیب اضافه کنید که اکثر سیستم های لینوکس دارای گزینه ای از رمزگذاری داخلی با درجه نظامی هستند. به عنوان یک کاربر ، می توانید مطمئن باشید که سرقت دستگاه هیچ مشکل واقعی برای داده های شما ایجاد نمی کند.

برعکس ، ویندوز در چند سال گذشته تبلیغات بیشتری را به خود اختصاص داده است. مطمئناً به کاربران این اختیار داده می شود که انصراف دهند اما دوباره می توانند به هک های هوشمند ثبت نام کمک کنند که به وضوح بخشی از برنامه ردموند هستند. ویندوز می تواند کارهایی که کاربران انجام می دهند را تماشا کند ، به منظور همگام سازی با سرویس Microsoft One-Drive یا یادگیری رفتار برای بهتر شدن Cortana (دستیار شخصی مایکروسافت). صادقانه بگویم ، من از این ابزارها استقبال نمی کنم ، زیرا آنها بسیار مزاحم هستند. اگرچه ، برخی از کاربران این ویژگی ها را دوست دارند. نظر ذهنی

کد منبع


لینوکس یک سیستم عامل منبع باز است در حالی که سیستم عامل ویندوز تجاری است. لینوکس به کد منبع دسترسی دارد و کد را بر اساس نیاز کاربر تغییر می دهد در حالی که ویندوز به کد منبع دسترسی ندارد.

در لینوکس ، کاربر به کد منبع هسته دسترسی دارد و کد را بر اساس نیاز خود تغییر می دهد. مزایای خاص خود را دارد. اشکالات سیستم عامل به سرعت برطرف می شود ، اما توسعه دهندگان ممکن است از هرگونه ضعف سیستم عامل در صورت یافتن استفاده کنند.

در پنجره ها فقط اعضایی انتخاب می شوند که به کد منبع دسترسی داشته باشند.

مجوز

License - Linux vs Windows - Edureka

هسته لینوکس (و ابزارهای GNU و کتابخانه های همراه آن) در اکثر توزیع ها کاملاً رایگان و منبع باز است. شرکت ها برای توزیع های خود پشتیبانی پولی ارائه می دهند ، اما بارگیری و نصب نرم افزار اصلی هنوز رایگان است.

مایکروسافت ویندوز به طور کلی برای هر نسخه مجاز بین 99.00 دلار تا 199.00 دلار آمریکا قیمت دارد. در صورت ارتقاء ویندوز 10 قبل از 29 ژوئیه 2016 ، ویندوز 10 در ابتدا به صورت ارتقاء رایگان ارائه می شد ، اما این پیشنهاد دیگر در دسترس نیست.

قابلیت اطمینان
ویندوز ، همانطور که همه ما با آن آشنا شده ایم ، روز به روز کندتر می شود. بعد از مدتی که با خرابی یا کند شدن سرعت سیستم خود مواجه می شوید ، باید ویندوز را دوباره نصب کنید.

اگر کاربر لینوکس هستید ، مجبور نیستید آن را دوباره نصب کنید تا یک سیستم سریعتر و روانتر را تجربه کنید. لینوکس به سیستم شما کمک می کند تا به مدت طولانی بدون مشکل کار کند. بسیار طولانی! در حقیقت.

همچنین ، به عنوان یک کاربر ویندوز ، باید عادتی را ایجاد کنید که در آن سیستم را تقریباً برای همه چیز راه اندازی مجدد کنید.

فقط نرم افزار نصب شده – راه اندازی مجدد!

نرم افزار حذف شده – راه اندازی مجدد!

به روز رسانی ویندوز را دریافت کردید – راه اندازی مجدد کنید!

به نظر می رسد سیستم کند می شود ، درست حدس زده اید – راه اندازی مجدد!

با این حال ، در مورد لینوکس ، می توانید به راحتی به کار خود ادامه دهید ، و سیستم عامل شما مزاحم شما نخواهد شد.

احتمالاً به همین دلیل است که می توانید مشاهده کنید اکثر غول های اینترنتی مانند فیس بوک و گوگل بر روی لینوکس کار می کنند. حتی ابر رایانه ها بیشتر بر روی لینوکس کار می کنند.

بنابراین ، چرا Windows در صنایع بر لینوکس ترجیح داده نمی شود؟ دلیل آن این است که لینوکس بسیار مطمئن تر از سیستم عامل ویندوز است. عادت زنانه.

لینوکس در مقابل ویندوز: توزیع ها

Linux Distros - Linux vs Windows - Edureka

در مرحله اول ، ما باید یکی از جنبه های گیج کننده تر را برای پلتفرم لینوکس مطرح کنیم. در حالی که ویندوز ساختار نسخه استاندارد را حفظ کرده است ، با به روزرسانی و نسخه های مختلف ، لینوکس بسیار پیچیده تر است.

لینوکس کرنل که در ابتدا به عنوان یک سیستم عامل قابل دسترس برای همه طراحی شده بود ، امروزه از تمام سیستم عامل های لینوکس پشتیبانی می کند. با این حال ، به عنوان منبع باز باقی می ماند ، هر کسی می تواند سیستم عامل را برای اهداف خود تغییر دهد یا اصلاح کند. آنچه ما در نتیجه داریم صدها سیستم عامل شخصی مبتنی بر لینوکس به نام توزیع یا “توزیع” است. این امر انتخاب بین آنها را بسیار دشوار می کند و بسیار پیچیده تر از انتخاب ویندوز 7 ، ویندوز 8 یا ویندوز 10 است.

اما این نیز دارای مجموعه ای از مزایای آن است. با توجه به ماهیت نرم افزار منبع باز ، این توزیع ها از نظر عملکرد و پیچیدگی می توانند بسیار متفاوت باشند و بسیاری از آنها دائما در حال پیشرفت هستند. انتخاب تقریباً قریب به اتفاق است.

برای کسانی که تازه با لینوکس آشنا هستید ، ما اوبونتو را به عنوان یک نقطه شروع خوب توصیه می کنیم. این بسیار کاربر پسند است (حتی در مقایسه با ویندوز) در حالی که هنوز همه کاره و دارای ویژگی های کافی است تا بتواند متخصصان باتجربه را راضی کند. این نزدیک ترین چیزی است که لینوکس به توزیع پیش فرض دارد – اگرچه من از همه می خواهم که گزینه های مختلف توزیع موجود را جستجو کرده و مورد علاقه خود را پیدا کنند.

لینوکس در مقابل ویندوز: کدام یک برای شما مناسب است؟
این بستگی به کاری دارد که باید انجام دهید.

چند رسانه ای

multimedia - linux vs windows - edureka

چند رسانه ای – linux vs windows –

هر دو سیستم عامل لینوکس و ویندوز بسیار غنی از برنامه های چند رسانه ای هستند. اگرچه ، تنظیم گزینه های صدا و فیلم در نسخه های قدیمی لینوکس می تواند برای برخی از کاربران نسبتاً دشوار باشد. مزیت اصلی لینوکس این است که اکثر برنامه های چند رسانه ای به صورت رایگان در دسترس هستند. در مورد ویندوز ، کاربران ممکن است مجبور شوند هزینه هنگفتی را برای دریافت نرم افزار بپردازند ، گرچه بسیاری از نسخه های منبع باز/رایگان اغلب در دسترس هستند.

Gaming

Gaming - Linux vs Windows - Edureka

اگر اهل بازی هستید ، به 100٪ سازگاری با یک نرم افزار خاص نیاز دارید یا یک سیستم کاربر پسند می خواهید ، Hands down ، Windows برنده می شود. Steam ، در میان سایر مشتریان و گزینه ها ، تعداد زیادی بازی از ناشران AAA و توسعه دهندگان کوچک مستقل ارائه می دهد. Steam for Linux در حال حاضر به شما امکان نصب بازی های ویندوز را می دهد. اما هنوز در مرحله بتا است و همه بازی های ویندوز کار نمی کنند. این می تواند برای کاربران لینوکس خسته کننده باشد و بدون شک وضعیت در آینده تغییر خواهد کرد.

اما در حال حاضر ، در سال 2018 ، بسیاری از کاربران لینوکس با انتخاب سیستم عامل خود ، بازی های برتر را از دست می دهند. فروشندگان کارت گرافیک همچنین تمایل دارند از سیستم عامل های ویندوز به جای لینوکس پشتیبانی کنند. آنها به روزرسانی های به موقع و ویژگی های جدیدی را ارائه می دهند که همیشه به سیستم عامل های دیگر فیلتر نمی شوند.

Course Curriculum

متن باز
اگر طرفدار نرم افزار منبع باز هستید یا از همه به روزرسانی اجباری و راه اندازی مجدد در ویندوز خسته شده اید ، لینوکس ممکن است یک گزینه مناسب باشد.

برنامه نويسي

Coding - Linux vs Windows - Edureka

برنامه نویسی – لینوکس در مقابل ویندوز – Edureka
لینوکس تقریباً از همه زبانهای برنامه نویسی اصلی (پایتون ، C/C ++ ، جاوا ، روبی ، پرل و غیره) پشتیبانی می کند. علاوه بر این ، طیف وسیعی از برنامه های کاربردی مفید برای اهداف برنامه نویسی را به تصویر می کشد.

ترمینال لینوکس نسبت به خط فرمان Window برای توسعه دهندگان بسیار برتر است. بسیاری از کتابخانه ها را می بینید که بومی لینوکس هستند. همچنین ، بسیاری از برنامه نویسان اشاره می کنند که می توانند کارها را به راحتی با استفاده از مدیر بسته در لینوکس انجام دهند. قابلیت اسکریپت نویسی در پوسته های مختلف نیز یکی از قانع کننده ترین دلایلی است که برنامه نویسان ترجیح می دهند از سیستم عامل لینوکس استفاده کنند.

لینوکس پشتیبانی SSH را نیز ارائه می دهد. این به شما کمک می کند سرورهای خود را به سرعت مدیریت کنید. شما می توانید مواردی مانند دستورات apt-get را وارد کنید که باعث می شود لینوکس به محبوب ترین برنامه نویسان تبدیل شود.

لینوکس در مقابل ویندوز: نتیجه گیری
امیدوارم این مقاله در ارائه نگاهی عینی تر به هر دو سیستم موفق بوده باشد. من در مورد هر معیاری برای مقایسه لینوکس با ویندوز بحث نکرده ام ، زیرا تعداد آنها بسیار زیاد است. همچنین برخی از کلیشه های قدیمی در مورد سیستم های مربوطه وجود دارد که به هیچ کس خدمت نمی کند. من ترجیح می دهم به آنها توجه نکنم و به شما توصیه کنم همین کار را انجام دهید. من از ویندوز و لینوکس بر اساس کارهایی که باید با بوت دوگانه یا مجازی سازی انجام دهم ، به یک اندازه استفاده می کنم.

برای مطالعه مقاله تفاوت بین علم داده، یادگیری ماشین(machine learning) و هوش مصنوعی بر روی لینک کلیک کنید

طاها رنجبر

طاها رنجبر هستم متولد اردیبهشت 1378 شهر تبریز کارشناس ارشد مهندسی شیمی (درحال تحصیل) علاقه مند به زبان های برنامه نویسی

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا