DjangoFlask

مقایسه جنگو و فلسک در زمینه استقرار زبان ماشین و هوش مصنوعی ML/AI

مقایسه جنگو و فلسک در زمینه استقرار زبان ماشین و هوش مصنوعی ML/AI

Django و Flask هر دو از چارچوب های ایجاد برنامه های وب در پایتون هستند.جنگو یک چهارچوب کامل است که براساس معماری MVT ارائه شده است. همچنین از Django به تنهایی می توان برای ساختن Rest Full API استفاده کرد ، باز با این حال Django REST Framework پر از ویژگی های جذاب است که میتوان به چارچوب Django اضافه کرد.

در مقابل فلاسک یک میکرو فریم ورک است که از فلسفه یونیکس پیروی می کند “انجام یک کار و انجام خوب آن”.Flask از قبل امکانات بسیار کمی را فراهم میکند ، حتی ORM را نیز در اختیار شما قرار نمی دهد ، اما انجمن ها مجموعه بزرگی از برنامه های افزودنی (extensions) را ارائه می دهد که با بسیاری از مجموعه ویژگی های جنگو مطابقت دارد.

یک اصطلاح رایج برای مقایسه این دو چارچوب رایج است که می گوید: ‘دزدان دریایی از فلاسک استفاده می کنند ، نیروی دریایی از جنگو استفاده می کند‘

وجه مشترک این دو

در حالی که Django و Flask رویکردهای مختلفی برای طراحی یک بستر وب دارند ، اما وقتی صحبت از طراحی REST API می شود ، از بسیاری از قابلیت های مشابه پشتیبانی می کنند.برای این تجزیه و تحلیل فرض ما این است که جنگو از ابزار Django REST Framework استفاده می کند و Flask نیز از پلاگین های معروف مختلفی برای دستیابی به نتایج قابل مقایسه استفاده کرده است.

احراز هویت کاربر

Django REST Framework با استفاده از مدل کاربر داخلی Django برای احراز هویت استفاده میکند و از مجوز API پشتیبانی می کند.

با استفاده از Flask ، می توانید از ابزارهای داخلی برای احراز هویت ابتدایی استفاده کنید یا برای سناریوهای پیچیده تر ،از پلاگین های شخص ثالث مانند Flask-HTTPAuth استفاده کنید.

نرخ محدودیت (Rate Limiting)

چارچوب Django REST از پنهان کردن کاربران ناشناس و ثبت شده پشتیبانی می کند.Flask به همراه افزونه Flask-Limiter از مجموعه ویژگی های مشابهی پشتیبانی می کنند. هر دو سیستم عامل از حافظه پنهان ،مانند Memcached یا Redis برای ذخیره سازی نرخ محدودیت (Rate limitation) پشتیبانی می کنند.

نقشه برداری پایگاه داده رابطه ای

Django REST Framework یک روش ساده برای نوشتن مدل های Django ORM به نقاط پایانی API (endpoints) فراهم می کند.این در حالی است که Flask به همراه Flask-Restless قابلیت های مشابهی را برای مدل پایگاه داده SQLAlchemy فراهم می کند.

هر دو چارچوب مسیر ساده ای برای عملیات CRUD برروی پایگاه داده فراهم می کند.

مزایای جنگو با Django REST Framework

نسخه کردن

مدیریت چندین نسخه از API هرگز یک کار ساده نیست.Django REST Framework شامل پشتیبانی از نسخه نسبتاً انعطاف پذیر است که کار را کمی سخت تر می کند.این ابزار از چندین قالب URL پشتیبانی می کند

(errorweb.ir/v1/sample/)

(v1.errorweb.ir/sample/)

یا

(errorweb.ir/sample/?version=v1)

که نسخه به عنوان یک پارامتر درخواست (request.version) ارسال می شود تا در یک ویو (view) استفاده شود.

نسخه برداری در Flask نیز قابل انجام است، اما باید توسط توسعه دهندگان مدیریت شود. در واقع ، بسیاری از راه حل ها با ساختار کلی سلسله مراتب برنامه درگیر می شود تا پشتیبانی از مفهوم نسخه سازی اتفاق بیفتد.

API قابل مرور (Browsable API)

Django REST Framework صفحات HTML را برای مرور و اجرای تمام endpoints (نقاط انتهایی) API ایجاد می کند.با استفاده از این ویژگی، کاربران و یا توسعه دهندگان می توانند GET ها و POST ها را به سرعت و در مرورگر خود اجرا کنند.

حتی برای استفاده در محصولات به صورت پیش نمایش، این یک ویژگی خارق العاده است و بسیار کارآمد می باشد.

اما Flask گزینه Browseable API خوبی ندارد.خالق Django REST Framework کتابخانه ای مشابه با نام Flask-API برای Flask ایجاد کرده ، اما در حال توسعه و آماده استفاده نیست.گزینه دیگر استفاده از swagger API wrapper در مقابل API است ، اما حفظ طرح swagger زمان بر است.

انتشارهای منظم

Django و Django REST Framework هر دو در حال توسعه فعال و شدید هستند.Django هر سال دو بار بروزرسانی عمده و یک LTS release (نسخه پایدار) هر دو سال یکبار انتشار می دهد. Django REST Framework در سال گذشته سه نسخه عمده داشته است.

از طرف دیگر ، فلسک آخرین بار در سال 2013 به صورت نسخه برچسب گذاری (tagged release) منتشر شد. اما به این معنی نیست که پروژه ای شکست خورده و از بین رفته است، زیرا بسیاری از پلاگین ها به روزرسانی های منظم را دریافت می کنند ، اما این تفاوت با جنگو قابل توجه است.

راهنمایی ها در انجمن ها

نموداری از کل سوالاتی که در stackoverflow از Django و Flask پرسیده شده است قرار داده شده است.

مزایای فلاسک

سرعت

Flask قادر است عملکرد سریعتری از Django داشته باشد (بدون هیچ پیشرفت خاصی ، Django برای رسیدن به چنین سرعتی در درخواست و کارایی باید سفارشی سازی شود) ،و این به دلیل طراحی سبک تر Flask می باشد.

در حالی که هر دوی این چارچوب ها می توانند در هر ثانیه چند صد نمایش را بدون مشکل پشتیبانی کنند، اما هیچ یک از آنها با اولویت سرعت طراحی نشده اند. Falcon و Bottle چارچوب های وب پایتون هستند که سرعت هدف اصلی طراحی آن ها بوده ، البته با جوامع توسعه دهنده بسیار کوچکتر ، پس اگر سرعت از پشتیبانی و ویژگی ها مهم تر است این ها ارزش بررسی را دارند.

پشتیبانی از NoSQL

پلت فرم جنگو به شدت خود را با استفاده از پایگاه داده رابطه ای هماهنگ کرده است.که پسوندی به نام django-rest-frame-mongoengine ارتباط Mongo را با Django REST Framework برقرار کرده.

از آنجا که Flask فاقد ORM داخلی است ، به راحتی می تواند با پایگاه داده های NoSQL مانند MongoDB (از طریق mongokit یا Flask-Pymongo) و DynamoDB (از طریق Flask-Dynamo) ادغام شود.علاوه بر این، ابزار Eve ،در Flask از mongoDB پشتیبانی می کند.

Instagram, Disqus, Bitbucket, Websites of Onion, Firefox, NASA, The Washington Post از جنگو استفاده می کنند.

تجربه شخصی

جنگو منحنی یادگیری بسیار تندتری نسبت به Flask دارد و پیچیده تر است، اما در طولانی مدت از قابلیت انعطاف پذیری برای مقیاس بندی با کاربران / ویژگی های پیچیده تر برخوردار است.

شروع فلاسک بسیار راحت تر است (شما می توانید از دانش صفر در فلاسک به استقرار یک مدل DL در فلاسک برای موارد خاص ، یعنی یک محصول نهایی تمام شده حدود یک هفته زمان می برد) ،به خصوص میزبانی و سرویس دهی آن آسان تر است. اما حتی اگر جنگو سخت تر هم باشد ، انعطاف پذیری زیادی دارد و از جامعه پشتیبانی کننده بسیار خوبی برخوردار است، زیرا برنامه های زیادی برای موارد خاص استفاده روی آن تعبیه شده است(مانند django-imagekit).

چرا Tensorflow ، چرا PyTorch نیست؟

برای مطالعه مقاله مقایسه پایتون و سی شارپ بر روی لینک کلیک کنید

کلمات کلیدی:مقایسه جنگو و فلسک

امیرحسین باقری

امیرحسین باقری هستم عاشق برنامه نویسی مخصوصا با python و همینطور طراح قالب و متخصص فرانت اند؛ از دانشی که تو این مدت بدست آوردم میشه به HTML, CSS, Bootstrap, Flexbox, SASS, Python, Django, DRF و هوش مصنوعی اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا