Django

فریم ورک(framework Django)جنگو چیست؟

از آغاز پیدایش زبانهای برنامه نویسی مدرن در اوایل دهه 50 , قرن بیستم ، زبان های برنامه نویسی متعددی اختراع شد. تعدادی از آنها در طول راه متوقف شده اند ، و تعداد کمی نیز با قدردانی دانشمندان و مهندسین کامپیوتر و برنامه نویسان زنده مانده اند.

از بین آنها ، زبان هایی مانند C++ ، c ، جاوا ، پایتون ، جاوا اسکریپت و روبی زبانهای برنامه نویسی اصلی هستند.
هنگام ایجاد یک برنامه نرم افزاری ، یکی از مهمترین وظایف یک برنامه نویس این است که کد را قابل فهم و خواندن و قابل استفاده مجدد کند. اتخاذ این متدولوژی که اغلب به عنوان روش DRY نامیده می شود ، نه تنها کد صفحه بویلر را در پایگاه کد کاهش می دهد ، بلکه منطق یکسانی را در یک مکان سازماندهی کرده و در قسمت های دیگر قابل استفاده مجدد می کند.یکی دیگر از مشکلات برنامه نویس ، درک کدی است که توسط دیگران نوشته شده است قابلیت استفاده مجدد و کارآیی ، به برنامه نویس اجازه می دهد تا برنامه را در کمترین زمان بوت استرپ کند و شروع به پیاده سازی منطق کسب و کار کنید.در ادامه میخواهیم ببینیم که جنگو چیست؟

جنگو چیست؟

جنگو چیست؟جنگو در سال 2003 هنگامی که آدریان هولواتی و سیمون ویلیسون شروع به استفاده کردند پایتون برای ساخت برنامه های کاربردی معرفی شد. انگیزه توسعه جنگو نیاز به انجام برنامه ها در یک برنامه چند روزه یا حتی ساعتی بود. دو سال پس از شروع به ایجاد یک چارچوب برنامه وب ، در سال 2005 ، به عنوان منبع باز منتشر شد ، امروزه جنگو دارای ده ها هزار کاربر و چهره توسعه دهنده است از آنجا که جنگو یک چارچوب برنامه وب مبتنی بر پایتون است ، شما به پایتون نیاز دارید از آن استفاده کنید نسخه های پشتیبانی شده پایتون 2.6.5 و 2.7 هستند ، اما جنگو همچنین پشتیبانی آزمایشی از نسخه 3.2.3 تا نسخه 3.3 را ارائه می دهد. پایتون دارای یک تست سبک سرور است ، اما برای استفاده مناسب ، سایت آینده مبتنی بر جنگو به سرور آپاچی و یک ماژول mod_wsg جنگو به طور رسمی از پایگاه داده های PostgreSQL ، MySQL ، Oracle و SQLite پشتیبانی می کند جنگو معماری MVC را نیز به سادگی اجرا می کند. در جنگو ، بخشهایی از برنامه هایی که ایجاد کرده اید ، آشکار می شود. در اصل ، models.py ، views.py و urls.py ، و قالب HTML.Models.py شامل توضیحات اطلاعات است و توابع ایجاد ، بازیابی ، به روز رسانی و حذف داده ها را ارائه می دهد. View.py قالب HTML محتوای سایت را منتقل می کند. نقش فایل urls.py ، به نوبه خود ، پیکربندی فایل نامیده شده است. با این ساختار و عملکردهای فایل ، ویرایش یک برنامه نیازی به ویرایش بسیاری از فایل ها ندارد ، که به نوبه خود در زمان صرفه جویی می کند.

چارچوب های وب پایتون

دو چارچوب محبوب ترین برنامه وب برای زبان برنامه نویسی پایتون ، یعنی فلاسک و جنگو. ، Flask به عنوان یک چارچوب کوچک است. به دلیل سبک بودن و ویژگی های انعطاف پذیری و قابلیت توسعه ، می تواند در کمترین زمان بوت استرپ شود از سوی دیگر ، جنگو به عنوان “battery included” “شامل باتری” شناخته می شود
فریم ورک ، ادعا می کند دارای اکثر برنامه های افزودنی و کتابخانه برای راه اندازی یک برنامه عمومی است که به توسعه دهندگان زمان بیشتری را برای پیاده سازی منطق تجاری ارائه می دهد.

فلسک (Flask)

Flask یک چارچوب خرد است که برای ایجاد یک برنامه وب در کوتاه مدت طراحی شده است. فقط عملکرد اصلی ان را پیاده سازی می کند و به توسعه دهندگان انعطاف پذیری می دهد تا ویژگی مورد نیاز در طول اجرا را به عنوان اضافه کنند این یک چارچوب کاربردی سبک ، WSGI است. این چارچوب یا می تواند برای باطن خالص و همچنین در صورت نیاز از frontend استفاده شود.
سیستم برای نقاط پایانی ، برنامه های کاربردی HTTP برای مدیریت برچسب های موجودیت ، کنترل های حافظه پنهان ، تاریخ ها ، کوکی ها و غیره. همچنین یک سرور WSGI رزوه دار برای توسعه محلی از جمله سرویس گیرنده برای شبیه سازی درخواست های HTTP. (Werkzeug و Jinja) دو کتابخانه اصلی هستند با این حال ، Jinja تابعی دیگر فلسک است. این یک موتور نمونه کامل است
موتور اجرای سندباکس ، پیشگیری قوی XSS ، وراثت قالب ، اشکال زدایی آسان ، تنظیم و پیکربندی جزیی از ویژگی های ان است علاوه بر این ، کد نوشته شده در قالب HTML به عنوان کد پایتون کامپایل شده است.

از آنجا که Flask اغلب به عنوان یک چارچوب نمونه سازی نامیده می شود ، لایه انتزاعی پایگاه داده یا هر نوع اعتبار سنجی و امنیت را شامل نمی شود. از این رو، Flask انعطاف پذیری کامل را به مجری برای افزودن الزامات داده است.
افزونه هایی برای چارچوب های Flask موجود است. کتابخانه ها اما محدود به آن نیستند ، gunicorn برای سرور ، SQLAlchemy برای پایگاه داده ، Alembic برای مدیریت انتقال پایگاه داده ، celery و Redis برای یک اجرا وظیفه ناهمزمان ، فرم Flask-WTF برای اعتبارسنجی فرم و Flask-limiter و برای محدود کردن نرخ درخواست های وب است. Flask برای پایتون 3 در دسترس است
و نسخه جدیدتر ؛ همچنین در PyPy موجود است و به راحتی با پایتون قابل نصب است.

برای مطالعه مقاله مقایسه پایتون و سی شارپ بر روی لینک کلیک کنید

کلمات کلیدی:جنگو چیست؟

امیرحسین باقری

امیرحسین باقری هستم عاشق برنامه نویسی مخصوصا با python و همینطور طراح قالب و متخصص فرانت اند؛ از دانشی که تو این مدت بدست آوردم میشه به HTML, CSS, Bootstrap, Flexbox, SASS, Python, Django, DRF و هوش مصنوعی اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا