هوش مصنوعی

شرکت های پیشرو در زمینه هوش مصنوعی

شرکت های پیشرو در زمینه هوش مصنوعی

از آنجایی که برای انجام پژوهش در زمینهٔ هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، قدرت پردازشی بالا و فراوانی داده از اهمیت زیادی برخوردار است، امروزه شرکت‌های فناوری همپای دانشگاه‌ها و مراکز علمی در این امر پیشتاز هستند. در اینجا به معرفی شرکت های پیشرو در زمینه هوش مصنوعی در این حوزه می‌پردازیم.

شرکت DeepMind

شرکت DeepMind

این شرکت، که مقر اصلی آن در لندن قرار دارد در سال ۲۰۱۰ پایه گذاری شد و در سال ۲۰۱۴ توسط گوگل خریداری شد. عامل هوشمند معروف AlphaGo که موفق به شکست قهرمان جهان در بازی Go که پیچیدگی خیلی بیشتری از شطرنج دارد توسط دیپ‌مایند طراحی شد. یکی دیگر از محصولات این شرکت، AlphaFold است که پیشبینی دقیقی از ساختار سه بعدی پروتئین‌ها ارائه می‌دهد و دستاورد ویژه‌ای در حوزهٔ زیست‌شناسی به حساب می‌آید. شرکت دیپ‌مایند هدف بلند مدت خود را حل مسئلهٔ هوشمندی و ساخت سیستم‌های حل مسئله با عمومیت و توانایی بیشتر که از آن به همان هوش مصنوعی عمومی یاد می‌کند اعلام کرده است. از دیگر پروژه‌های دیپ‌مایند می‌توان به تشخیص بیماری‌های چشمی از روی تصاویر، بهینه کردن انرژی در مراکز دادهٔ گوگل و بهبود محصولات گوگل با استفاده از هوش مصنوعی اشاره کرد.

شرکت OpenAI

شرکت OpenAI

شرکت OpenAI ، که مقر اصلی آن در سانفرانسیسکوی آمریکا قرار دارد، در سال ۲۰۱۵ تأسیس شد و در حال حاضر یکی از شرکت‌های پیشروی حوزهٔ هوش مصنوعی است. این شرکت هم هدف خود را ساختن هوش مصنوعی عمومی‌ای می‌داند که برای بشریت مفید واقع شود. هوش مصنوعی عمومی در تعریف آن‌ها سیستم‌های فوق خودکاری هستند که انسان‌ها را در بیشتر کارهای ارزشمند از نظر اقتصادی پشت سر می‌گذارند. مدل زبانی GPT-3 و مدل ساخت تصاویر از روی متن DALL.E از محصولات این شرکت هستند که سر و صدای زیادی به پا کرده‌اند. بنچ‌مارک Gym این شرکت که متشکل از محیط‌های زیادی به عنوان زمین یادگیری عوامل هوشمند هست نیز به تحقیقات هوش مصنوعی کمک کرده است. و البته تیم OpenAI Five تشکیل شده از بات‌های این شرکت که موفق به شکست قهرمانان مسابقهٔ Dota 2 شد هم شهرت بیشتری برای OpenAI به ارمغان آورد.

گروه AI شرکت Facebook

گروه AI شرکت Facebook

شرکت فیس‌بوک، یک بخش تحقیقاتی ویژهٔ هوش مصنوعی دارد که از پیش‌گامان این حوزه به شمار می‌رود. زمینه‌های تحقیقاتی این بخش شامل ابعاد مختلف یادگیری ماشین از جمله بینایی ماشین و پردازش زبان طبیعی می‌شود اما معروف‌ترین محصول آن یک کتابخانهٔ متن‌باز یادگیری ماشین به نام PyTorch است که محبوبیت بسیاری پیدا کرده است. این ابزار به واسطهٔ سادگی در استفاده و امکانات زیادی که دارد در حال حاضر پذیرفته‌ترین بستر برای پیاده‌سازی الگوریتم‌های هوش مصنوعی در جامعهٔ دانشگاهی به حساب می‌آید.

گروه AI شرکت Google

گروه AI شرکت Google

شرکت گوگل هم به پشتوانهٔ منابع پردازشی و داده‌ای عظیمش گروهی ویژهٔ هوش مصنوعی تأسیس کرده است که به دنبال توسعهٔ هوش مصنوعی و استفاده از آن در محصولات و زمینه‌های مختلف است. این بخش یک زیرمجموعه به نام Google Brain هم دارد که قدمتی طولانی‌تر دارد و به تحقیق در زمینهٔ هوش مصنوعی مبادرت می‌ورزد. جدی‌ترین رقیب PyTorch که یکسال پیش از آن منتشر شد متعلق به Google Brain است و TensorFlow نام دارد. این کتابخانه هم‌چنان در صنعت بیشترین استفاده را برای پیاده سازی الگوریتم‌های یادگیری ماشین دارد.

برای مطالعه مقاله چگونه یک ماشین یاد می گیرد؟ بر روی لینک کلیک کنید

امیرحسین باقری

امیرحسین باقری هستم عاشق برنامه نویسی مخصوصا با python و همینطور طراح قالب و متخصص فرانت اند؛ از دانشی که تو این مدت بدست آوردم میشه به HTML, CSS, Bootstrap, Flexbox, SASS, Python, Django, DRF و هوش مصنوعی اشاره کرد.
دکمه بازگشت به بالا