هک و امنیت
موضوعات داغ

دارک وب (dark web) چیست؟ توضیحات درست درباره دارک وب (dark web)

نتایج موتور جستجو فقط بخشی از محتوای موجود در وب را نشان می دهد. لایه ای زیر این نتایج، وب عمیق یا همان deep web  است – انبوهی از محتوا های پنهان بیشتر در وب عمیق(Deep web) و وب تاریک (Dark web)نهفته است..

به خواندن این مقاله ادامه دهید تا بدانید که دارک وب (drak web) چیست و چگونه می توانید به آن دسترسی پیدا کنید.

dark web دقیقاً چیست؟

Dark web متشکل از محتوایی است که توسط موتورهای جستجو نمایه نمی شود و برای دسترسی به آن نیاز به نرم افزار یا مجوز خاصی است. محتوای dark web در darknet  وجود دارد ،میتوان گفت: بخشی از اینترنت که فقط برای مرورگرهای خاص یا از طریق تنظیمات خاص قابل دسترسی است.

در واقع  dark web پر از تجارت و منابع است. اما این لایه از وب با حفظ خصوصی ارتباطات از طریق رمزگذاری و مسیریابی محتوا از طریق چندین سرور ، ناشناس بودن را ارائه می دهد.

dark web ، که اغلب به عنوان مجلسی برای فعالیت های جنایی توصیف می شود ، لزوماً بد و پر از عناصر خطرناک نیست. این یک فضای ناشناس در وب است که می تواند به نوبه خود مورد سواستفاده قرار گرفته یا از آن به نحو احسن از استفاده شود.

اکنون با این لایه از وب آشنا شدیم . میماند deep web  ، واقعا این لایه ها چه فرق هایی باهم دارند.

چه تفاوتی بین dark web و deep web وجود دارد؟

بیایید از سطح اصلی وب شروع کنیم. هنگام استفاده از موتور جستجوی گوگل – برای مثال سرچ میکنید که ، “چرا جاوااسکریپت زبان قدرتمندی است ؟ ،بعد از جستجو، شما نتایجی را مشاهده میکنید که از سطح وب برای شما return شده یا میتوان گفت ارسال شده است.خب در این حال شما محتوایی را می بینید که از سطح وب به صورت عمومی منتشر شده است. در واقع نیازی ندارید که کار بخصوصی انجام دهید ، موتور های جستجو همه چیز را برای شما نمایان میکنند.

نکته :

البته باید گفت: بیشتر محتوایی که یک فرد متوسط در اینترنت به آن دسترسی پیدا می کند بخشی از deep web است. مانند: ایمیل شما ، اطلاعات بانکی آنلاین ، حساب های خصوصی رسانه های اجتماعی یا سایت های پخش پولی شما.

اگر وقت خود را فقط در سطح وب  surface web صرف کرده اید ، ممکن است تعجب کنید. آیا deep  web واقعی است و آیا deep web غیرقانونی است؟ بله ، واقعی است و نه، غیرقانونی نیست ، deep web شامل هر محتوایی است. که در پس  paywall ها، فرم های احراز هویت ، ورود به سیستم یا گذرواژه ها موجود است. بنابراین در زندگی آنلاین عادی خود احتمالاً که نه ،کاملاً به وب عمیق دسترسی پیدا می کنید. البته  محتوای deep web  اصطلاحا ایندکس نمی شود و در هیچ نتیجه جستجوی عادی نشان داده نمی شود.

دارک وب (dark web)

در زیر surface web و درون deep web  ، وب تاریک یا همان dark web نهفته است. محتوای dark web  به طور هدفمند توسط موتورهای جستجو  قابل جستجو نیست . اما از طریق Tor ، مخفف The Onion Router ، می توان به آن دسترسی پیدا کرد. برای استفاده از شبکه Tor می توانید از مرورگر Tor استفاده کنید.

برخلاف مرورگرهای معمولی ، مرورگر Tor اصطلاحا از مسیریابی پیاز (onion) استفاده می کند. که از رمزگذاری استفاده کرده و ترافیک را از طریق چندین سرور در سراسر جهان هدایت می کند. تا آدرس IP جستجوگر را ناشناس نگه دارد و این امکان را برای جستجوی خصوصی فراهم می کند. علاوه بر این ، تمام دامنه های شبکه Tor با دامنه سطح بالا “.onion” خاتمه می یابد (به جای “.com”). لایه های زیادی از یک onion نشان دهنده چندین لایه رمزگذاری و حریم خصوصی در شبکه Tor است.

دارک وب (dark web) چیست

A : وب سطحی شامل وب سایت های قابل جستجو برای عموم مانند: (وبلاگ ها ، فروشگاه ها ، سایت های خبری) است.

B: دیپ وب (deep web) از سایتهایی تشکیل شده است که برای دسترسی به آنها نیاز به ورود (ایمیل ، درگاه های بانکی ، خدمات اشتراک) دارد.

C: dark web برای دسترسی به ابزارهای خاصی مانند مرورگر Tor نیاز دارد و توسط موتورهای جستجو نمایه نمی شود.

در وهله اول چرا دارک وب (dark web) ایجاد شد؟

گفته می شود تاریخچه دارک وب (dark web)با انتشار Freenet در سال 2000 آغاز می شود. Freenet پروژه پایان نامه ایان کلارک ، دانشجوی دانشگاه ادینبورگ اسکاتلند بود . دانشجوی دانشگاه ادینبورگ در اسکاتلند ، که به دنبال ایجاد “سیستم ذخیره سازی و بازیابی اطلاعات غیرمتمرکز توزیع شده” بود. به عبارت دیگر ، او در تلاش بود راهی برای برقراری ارتباط ناشناس ، تبادل پرونده و تعامل آنلاین ایجاد کند.

در سال 2002 ، شبکه دارک (dark)به طور قابل توجهی رشد کرد . زمانی که محققان تحت حمایت آزمایشگاه تحقیقات نیروی دریایی ایالات متحده شبکه Tor را ایجاد و منتشر کردند. در اوایل سال 2000 ، اینترنت میتوان گفت بسیار جوان بود و نظارت بر آن آسان بود . ردیابی آنلاین افراد تقریباً آسان بود و ناشناس ماندن بسیار دشوار بود.

شبکه Tor برای گشودن کانالهای ارتباطی ایمن برای مخالفان ساکن در کشورها و عوامل اطلاعاتی آمریکا که در سراسر جهان زندگی می کنند ، ایجاد شد.

بعداً ، کد زیر بنای Tor با مجوز رایگان آزاد شد. و یک سازمان غیرانتفاعی به نام The Tor Project شکل گرفت. در سال 2008 ، مرورگر Tor منتشر شد . که به افراد کم فن تر اجازه می دهد تا راحت تر به دارک وب (dark web) دسترسی پیدا کنند.

ممکن است دارک وب (dark web) بزرگ ، بی نظم و بدون حاشیه به نظر برسد . اما در واقع خیلی بزرگ نیست. اخیراً ، محققان از Recorded Future تخمین زده اند که بیش از 55000 دامنه onion موجود است . اما فقط 8400 (یا تقریباً 15٪) از این سایت ها فعال هستند. این بدان معنی است که کل شبکه dark web زنده فقط حدود 0.005٪ از اندازه سطح وب است.

امروزه در dark web چه میگذرد؟

از آنجا که حریم خصوصی و ناشناس ماندن از مشخصه های شبکه dark است . آسان است که تصور کنیم همه آنچه در آنجا اتفاق می افتد غیرقانونی است. در حالی که جرایم اینترنتی زیادی اتفاق می افتد در همه سطوح اتفاق می افتد.بعضی از افراد به سادگی ترجیح می دهند هیچ اطلاعاتی را به صورت آنلاین به اشتراک نگذارند. و از Tor برای دسترسی به وب سایت های عادی خارج از dark web یا بررسی سایت های خبری و فروم در آن استفاده کنند.

آیا از dark web برای اهداف غیرقانونی استفاده می شود؟

بله ، از وب تاریک برای بسیاری از فعالیت های غیرقانونی استفاده می شود. خرید و فروش انواع داروهای غیرقانونی در بازارهای darknet امکان پذیر است . و برخی از سایت های تجارت دارک وب مواد شیمیایی و سلاح های خطرناک برای فروش دارند.

هکرها خدمات خود را برای استخدام مانند دسترسی به حساب های ایمیل ، نمایه های شبکه های اجتماعی یا سایر اطلاعاتی که می توانند برای سرقت هویت استفاده شوند ، ارائه می دهند. سایت های سو استفاده که شامل پورنوگرافی یا ….نیز موجود است و کلاهبرداری در دارک وب بیداد می کند. در چنین مکان رایگان و بی قانونی ، بسیار مهم است که مراقب جایی که کلیک می کنید باشید.

آیا dark web  خطرناک است؟

dark web مطمئناً می تواند خطرناک باشد. بدون هیچ نظارتی ، صددرصد مکان پرخطری است. بدافزارها ، مانند مین های زمینی در اطراف شبکه تاریک پراکنده شده اند ، با وجود بسیاری از سایت های ناشناخته در dark web ، تشخیص وب سایت های ایمن از سایه سخت تر است و خیلی راحت می توان به یک قربانی تبدیل شد.

مسافران عادی dark web می دانند که می توان از شهرت بی نظیر فضا و خدمات ارائه شده بهره برد. آنها می توانند لیست هایی را برای دقیقاً همان چیزی که یک بازدید کننده جدید از dark web اغلب به دنبال یافتن آن است فراهم کنند و سپس از اشتیاق بازدید کننده تازه کار برای انجام خرید سود می برند.

اگرچه برخی از بازارهای dark web نظرات کاربران را ارائه می دهند ، که سطح تأیید را فراهم می کند ، اما همه انجام نمی دهند. عدم تنظیم مقررات توسط مقامات و سایر کاربران امکان کلاهبرداری اصلی  محصولات ذکر شده و خریداری شده را فراهم می کند ، اما هرگز برای مشتری ارسال نمی شود.

نقض داده ها اغلب در dark web به سرعت نشان داده می شوند.

 با توجه به مواردی که در این نقض وجود داشته است ، می توانید کارت های اعتباری به خطر افتاده ، شماره های تأمین اجتماعی و سایر داده ها را خریداری کنید این یک روش معمول برای سرقت هویت است.

اگر اتفاقاً قربانی شدید ، مطمئن شوید که سرقت هویت را در اسرع وقت گزارش دهید. و به یاد داشته باشید که روش های بهتر (و ایمن) پیشگیری از سرقت هویت خرید داده های خود از دارک وب (dark web) است.

dark web ممکن است نوید ناشناس بودن را بدهد ، اما هویت همیشه آن چنان که انتظار دارید نمی ماند. FBI سعی می کند به سرعت برای از بین بردن سایت های ارائه دهنده داروهای غیرقانونی و پورنوگرافی کودکان اقدام کند. و این آژانس سریعاً اقدامات قانونی را علیه افراد درگیر انجام می دهد. در حقیقت ، عوامل مضاعف FBI بعضی اوقات خود این سایت ها را اداره می کنند و برای کشف هویت واقعی دیگر کاربران وب تاریک ، بدافزار معرفی می کنند.

اگر FBI بتواند از این ترفندها برای شناسایی از هویت های واقعی محصور در گمنامی استفاده کند ، مطمئن باشید که تنها آنها نیستند و آژانس های امنیتی دیگر کشور ها نیز از این ترفند استفاده میکنند.

برای خواندن مقاله component ها در ری اکت(React) بر روی لینک کلیک کنید

مهدی صالحی

مهدی صالحی هستم برنامه نویس وب و نرم افزار موبایل.دارنده مدارک برنامه نویسی از دانشگاه johns Hopkins و Michigan آمریکا عاشق هک و این دنیای باحال برنامه نویسی

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا