هک و امنیت

دارک وب چیست؟دارک وب (dark web) چقدر خطرناک است؟

دارک وب (dark web) چقدر خطرناک است؟خب با اینکه در مقاله قبلی ما توضیحاتی را درباره دارک وب(Dark Web) داده بودیم اما ترجیحا در این قسمت نیز برای اطمینان به درک مطلب برای شما ، بنده توضیح اولیه مختصری را به عرض شما میرسانم.

دارک وب چیست؟

دارک وب چیست؟ دارک وب (dark web) بخشی از اینترنت است که توسط موتورهای جستجوی معمولی یافت نمی شود زیرا سایت های واقع در آن در موتورهای جستجو ایندکس نمی شوند.

 در حالی که دارک وب حاوی موارد خطرناک و غیرقانونی است، اما به آن صورت که شما فکر میکنید همه چیز در آنجا غیرقانونی نیست. البته خب در سال 2015، تقریباً 57 درصد از سایت‌ها در دارک وب (dark web) میزبان مطالب غیرقانونی بودند. یک مطالعه جدیدتر (2019)، Into the Web of Profit، نشان می‌دهد که 60 درصد از محتوای دارک وب می‌تواند به شرکت‌ها آسیب برساند.

دارک وب عمدتاً از محصولات یا محتوای غیرقانونی تشکیل شده است. برخی از این ها ممکن است برای مردم یا شرکت ها خطرناک باشد. برخی از این موارد خطرناک و غیر قانونی عبارتند از شماره کارت اعتباری، اسلحه، و اشتراک های دزدیده شده. حتی نرم افزاری هایی وجود دارد که امکان دسترسی از راه دور به رایانه های دیگران را برای شما فراهم می کند.

همچنین دسترسی به پول های تقلبی، حساب های بانکی دیگران، و هکرها که برای استخدام در دارک وب هستند. موارد دیگری که در دارک وب یافت می شوند عبارتند از:

مواد مخدر

اسلحه های بدون مجوز

شناسنامه های جعلی

ابزارهای هک و خوده هکر

کارت های اعتباری دزدیده شده

انجمن هایی برای چیزهایی که جایی در وب معمولی ندارند

پورنوگرافی

این مکانی برای بازارهای سیاه و کلاهبردارانی است که اغلب از این سایت ها برای سرقت اطلاعات یا پول شما استفاده می کنند.

آیا حضور در دارک وب (dark web) غیرقانونی است؟

از نظر فنی دسترسی به دارک وب از طریق مرورگر Tor غیرقانونی نیست. دولت و ارتش ایالات متحده تا حدی بودجه موتور جستجو و به منظور به اشتراک گذاشتن اطلاعات و محافظت از عوامل و مخبران خود را تامین می کند. همچنین به عنوان حقی برای حفظ حریم خصوصی و رمزگذاری و همچنین فضایی امن برای خبرنگاران و افشاگران دیده می شود.

همچنین در کشورهای متخاصم که آزادی بیان امکان پذیر نیست، این ابزار عالی است. شهروندان این کشورها از آن برای صحبت آزادانه و بدون ترس از دولت خود استفاده خواهند کرد. همچنین منابع بسیار خوبی در مورد ارزهای دیجیتال و رمزگذاری در دارک وب وجود دارد. اگر به دنبال نصب یک سیستم ایمیل رمزگذاری شده هستید، می توانید نکات و منابعی را در دارک وب پیدا کنید. مجریان قانون حتی زمانی که به دنبال داده های سرقت شده هستند از دارک وب استفاده می کنند. البته، در  پیدا کردن مجرمانی که ممکن است در بازار سیاه معامله کنند نیز کمک می کند. همچنین کتاب‌ها، محتوای سانسور شده و اخبار سیاسی به سختی یافت می‌شوند.

با این حال، برخی از فعالیت های دارک وب قطعا غیرقانونی است. جاسوسی در دارک وب نیز خطرناک است، زیرا برخی هکرها از آن برای جمع آوری اطلاعات شما استفاده می کنند. همچنین ممکن است برخی از سایت ها برای دستیابی به اطلاعات شخصی و مالی شما کلاهبرداری کنند. آنها همچنین می توانند به سادگی با مرورگر و یا نرم افزار  به رایانه شما دسترسی پیدا کنند.

این احتمال وجود دارد که ندانید فعالیت شما غیرقانونی است یا خیر. خرید اسلحه در بازار سیاه یک عمل غیرقانونی آشکار است، اما اگر در انجمنی هستید که شامل تهدید یا خشونت می شود، قانونی بودن آنقدر واضح نیست.

واقعا دارک وب چقدر خطرناک است؟

خطر دارک وب زمانی برای شما خیلی زیاد است که مراقب چیزی که به آن دسترسی دارید نباشید. شما ممکن است به راحتی قربانی هکرها شوید و اطلاعات شخصی خود را بدون قصد در اختیار دیگران قرار دهید. یا می توانید بدون اینکه متوجه شوید به فعالیت غیرقانونی دست بزنید. همچنین از آنجایی که فعالیت غیرقانونی زیادی وجود دارد و ممکن است مطالب عمیقاً آزاردهنده ای پیدا کنید، احتمال آسیب روانی نیز وجود دارد. اگر به دارک وب نزدیک می‌شوید، این نگرانی‌ها را در ذهن داشته باشید – به‌ویژه اگر از نظر فنی علاقه ای به آن ندارید.

ایمن نگه داشتن فرزندانتان از بازی‌های دیپ وب و دارک وب

میلیاردها وب سایت در اینترنت وجود دارد که ایمن و آزادانه در دسترس هستند، اما این امکان برای فرزندان شما وجود دارد که به اندازه کافی کنجکاو باشند تا در دیپ وب یا دارک وب جستجو کنند. بازی‌های دیپ وب یا موسیقی دیپ اینترنتی ممکن است کودکان کوچک‌تر را به خود جلب کند، در حالی که مواد مخدر، سلاح‌ها و تصاویر دارک وب ممکن است علاقه نوجوانان و جوانان را جلب کند.

سخت است که مطمئن شوید آنها به چه چیزی دسترسی دارند یا ندارند، اما اولین کاری که باید برای محافظت از فرزندان خود انجام دهید این است که دستگاه های آنها را بررسی کنید. جستجو برای:

  • Tor.com (The Onion Router)
  • Subgraph OS
  • ISP (Invisible Internet Project)
  • Tails
  • Opera
  • Whonix
  • Waterf

همچنین، مقالات با پسوند  “.Onion” در “http” متعلق به دارک وب هستند. شما نمی توانید به تاریخچه جستجوی آنها در این مرورگرها پی میبرید، اگرچه می توانید درسطح وب به تاریخچه مرورگرتان دسترسی داشته باشید. کار بعدی که باید انجام دهید این است که با فرزندان خود در مورد کنجکاوی آنها درباره دارک وب صحبت کنید که مبادا این حس کنجکاویشان آنها را به خطر بندازد.

لازم به ذکر است که چیزهای مرموز ذاتاً جذاب هستند. همچنین، هر چه تعداد افراد بیشتری به دارک وب دسترسی پیدا کنند، موضوع بحث ها بیشتر می شود. با تبدیل شدن به یک موضوع محبوب، علاقه به ویژه برای کودکان افزایش می یابد.

برای محافظت بیشتر از فرزندان خود، می توانید نرم افزار نظارت و فیلتر محتوا را نصب کنید. این ابزارها به شما این امکان را می دهند که آنچه را که به صورت آنلاین به آن دسترسی دارند کنترل کنید. شما می توانید سایت ها را مسدود کنید، محتوا را با استفاده از کلمات کلیدی فیلتر کنید و بر آنچه که آنها جستجو می کنند نظارت کنید. این تضمین می‌کند که آنها به چیزهایی که ممکن است مضر یا خطرناک باشند، برخورد نکنند. همانطور که اینترنت با زندگی ما در هم تنیده می شود، می تواند خطرناک تر نیز شود. محافظت هایی مانند نظارت GoGuardian و نرم افزار فیلتر وب راه حل این موضوع  هستند. با GoGuardian فرزندان خود را ایمن نگه دارید.

برای مطالعه مقاله دارک وب (dark web) چیست؟ توضیحات درست درباره دارک وب (dark web) بر روی لینک کلیک نمایید.

کلمات کلیدی:دارک وب چیست؟،دارک وب (dark web) چقدر خطرناک است؟

مهدی صالحی

مهدی صالحی هستم برنامه نویس وب و نرم افزار موبایل.دارنده مدارک برنامه نویسی از دانشگاه johns Hopkins و Michigan آمریکا عاشق هک و این دنیای باحال برنامه نویسی
دکمه بازگشت به بالا