اطلاعات عمومی

تفاوت اندروید و لینکوس

تفاوت اندروید و لینکوس

لینوکس در سیستم های متعددی در بازار اجرا می شود و اکثریت راه اندازی مبتنی بر جامعه است. این یک سیستم عامل یکپارچه است که در آن سیستم عامل به طور کامل از هسته اجرا می شود. اندروید یک سیستم عامل منبع باز است که برای موبایل و رایانه لوحی ساخته شده است. در دستگاه های تلفن همراه ، اندروید نقش حیاتی ایفا می کند اما با این وجود دقیقاً چارچوبی است که بر فراز این هسته لینوکس قرار دارد.

لینوکس


توسط لینوس توروالدز ، دانشجوی فنلاندی و با هدف ارائه سیستم عامل منبع باز در بازار ، ساخته شد. در اصل یک نسخه مشتق شده از یونیکس بود.

اغلب با سیستم های تجاری UNIX مقایسه می شود ، اما بسیار مطمئن تر از سیستم های رومیزی است که به طور ایده آل برای کاربران قدرتمند و برنامه نویسان ساخته شده است. ویژگی های سیستم های لینوکس ،

منبع باز و به راحتی قابل بارگیری است
نصب و راه اندازی نیز می تواند با سهولت انجام شود
سیستم عامل آرام و پایدار
توسعه یافته توسط گروهی از توسعه دهندگان اینترنت
پیوستن به بازار دسکتاپ توسعه دهندگان لینوکس خدمات شبکه را بعنوان موضوعات قبلی مصمم می دانند و برنامه های اداری در اولویت قرار دارند. لینوکس همچنین خدمات تجاری و پشتیبانی پایگاه داده را برای سازمان هایی مانند آمازون ، ارتش آلمان ، اداره پست ایالات متحده و غیره ارائه می دهد. به ویژه ارائه دهندگان اینترنت و ارائه دهندگان خدمات اینترنتی ، لینوکس را به عنوان فایروال ، پروکسی و وب سرور علاقه مند کرده اند و شما لینوکس را پیدا خواهید کرد. جعبه در دسترس هر مدیر سیستم UNIX است که از یک ایستگاه مدیریت راحت قدردانی می کند. امروزه به عنوان یک کاربر لینوکس از همه طریق می توانید سیستم خود را بشناسید ، اما دیگر نیازی به در اختیار داشتن دانش برای مطابقت سیستم با درخواست های شما نیست.

اندروید


اندروید در درجه اول دستگاه های کم مصرف را برآورده می کرد و از جاوا استفاده می کرد که روی ماشین های مجازی اجرا می شد. Android Inc این پلتفرم را ابتدا ایجاد کرد که توسط Google خریداری شد.

سیستم عامل های Android مکرراً به روز می شوند و با هر نسخه نام جدیدی همراه می شود. انتشار مکرر نسخه ها باعث می شود اطلاعات متعددی در سیستم منسوخ و با همان سرعت باشد. ویژگی های مشترک سیستم عامل Android ،

پلت فرم باز توسعه تلفن همراه
مرجع سخت افزاری در درجه اول برای دستگاه های تلفن همراه مناسب است
لینوکس 2.6 برای تغذیه سیستم استفاده می شود
یک برنامه و چارچوب UI درگیر است
در اینجا لایه برنامه به عنوان لایه بالایی عمل می کند که مجموعه ای از کتابخانه های خود را در حال انجام است. همه این کتابخانه ها با استفاده از زبان های C/C ++ ساخته شده اند.

ماشین مجازی Dalvik


سیستم های مبتنی بر Android از VM خود استفاده می کنند که به Dalvik معروف است. بایت کد ساکن جاوا را نمی توان مستقیماً در اینجا اجرا کرد زیرا DVM بر اساس یک بایت کد ویژه برای اجرا ساخته شده است. یک ابزار داخلی برای اجازه دادن به جاوا به تبدیل های DEX استفاده می شود.

دوره محبوب در این بخش


عملکرد DVM بسیار بهینه شده است تا بتواند بر روی دستگاه های تلفن همراه که به طور معمول مجهز به CPU کند هستند ، تا حد ممکن کارآمد و م inثر عمل کند. DVM ها برای اجرای چند ماشین مجازی به صورت بهینه اجرا می شوند.

مقایسه سر به سر لینوکس و اندروید (اینفوگرافیک) در زیر 5 مقایسه برتر بین لینوکس و اندروید آمده است:

تفاوت کلیدی بین لینوکس و اندروید


اجازه دهید برخی از تفاوت های عمده بین لینوکس و اندروید را مورد بحث قرار دهیم:

لینوکس عمدتا برای کاربران سیستم شخصی و اداری توسعه یافته است ، اندروید مخصوص دستگاههای تلفن همراه و رایانه لوحی ساخته شده است.

اندروید دارای رد پای بزرگتری در مقایسه با LINUX است. معمولاً پشتیبانی معماری چندگانه توسط لینوکس ارائه می شود و اندروید تنها از دو معماری اصلی ARM و x86 پشتیبانی می کند. پلت فرم ARM در تلفن های همراه بسیار گسترده است در حالی که Android-x86 عمدتا دستگاه های اینترنت تلفن همراه را هدف قرار می دهد. این عملکرد به عنوان تفاوت اساسی بین دو سیستم عامل عمل می کند ، به عنوان یک تفاوت کلیدی بین لینوکس و اندروید عمل می کند.
مدیریت قدرت با استفاده از APM انجام می شود ، اندروید اکثراً به ماژول مدیریت توان خود متکی است که بسیار نزدیک به افزونه های قدرت لینوکس است.
لینوکس یک سیستم عامل محبوب است در حالی که Android یک چارچوب است که در بالای هسته لینوکس اجرا می شود.
سیستم لینوکس از درایوهای مغناطیسی استفاده می کند ، سیستم های استاندارد لینوکس از سیستم فایل EXT ، برای ارائه یک سیستم فایل قوی ، سیستم های تعبیه شده از دستگاه های حافظه حالت جامد مانند NOR برای اجرای کد و NAND برای ذخیره سازی استفاده می کنند. از سوی دیگر ، سیستم های اندرویدی از حافظه فلش برای نیازهای مربوط به ذخیره سازی استفاده می کنند.
سیستم های لینوکس از کتابخانه GNU C استفاده می کنند ، اندروید از کتابخانه C استفاده می کند. هنگام بوت شدن دستگاه Android ، کرنل درست مانند توزیع لینوکس بارگیری می شود. اگرچه بیشتر بخش نرم افزار متفاوت است. یک کتابخانه GNU C با android مرتبط نیست که در توزیع های استاندارد لینوکس استفاده می شود.
اندروید از ماشین مجازی Dalvik برای اجرای برنامه های خود استفاده می کند ، چندین توسعه دهنده برتر تلفن همراه از JVM برای اجرای آن استفاده می کنند. از طرف دیگر لینوکس هیچ مجازی را برای اجرا نمی پذیرد.

نتیجه


Android یک سیستم عامل منبع باز است که در دستگاه های تلفن همراه ، رایانه لوحی استفاده می شود و در بالای توزیع هسته لینوکس اجرا می شود. در دستگاه های تلفن همراه ، اندروید نقش حیاتی ایفا می کند اما با این وجود دقیقاً چارچوبی است که بر فراز این هسته لینوکس قرار دارد. از طرف دیگر ، لینوکس یک سیستم عامل قدیمی است که برای کاربران دسکتاپ و سیستم بسیار مناسب است.

برای مطالعه مقاله نحوه کار نرم افزار آنتی ویروس ابری بر روی لینک کلیک کنید

طاها رنجبر

طاها رنجبر هستم متولد اردیبهشت 1378 شهر تبریز کارشناس ارشد مهندسی شیمی (درحال تحصیل) علاقه مند به زبان های برنامه نویسی

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا